Informator dla kandydatów
Informator dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji na terenie województwa świętokrzyskiego
Osoby zainteresowane podjęciem służby w Policji powinny osobiście złożyć dokumenty w Wydziale Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ,ul. Seminaryjska 12.
Przyjmowanie dokumentów odbywa się od wtorku do piątku w godzinach od 900 do 1300 natomiast w poniedziałek od 1200 do 2000 w pokoju nr 15.
Konsultacje-pokój 12, 15 tel. 47 802 1656, 47 802 1657, 47 802 1651, 47 802 1652
e-mail: dobor@ki.policja.gov.pl
dobor@ki.policja.gov.pl
Proces doboru kandydatów do służby w Policji realizowany na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 marca 2023 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. z 2023 r. poz. 606).
Kandydat, który spełnia kryteria określone w ogłoszeniu Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach i złoży komplet wymaganych dokumentów, przystępuje do niżej wymienionych etapów postępowania kwalifikacyjnego:
1. Ocena dokumentów pod kątem ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu
Złożone przez zainteresowaną osobę dokumenty podlegają ocenie przez pracowników Sekcji Doboru i Doskonalenia Zawodowego pod względem ich zgodności z wymaganiami zawartymi w ogłoszeniu. Prawdziwość danych zawartych w kwestionariuszu osobowym podlega sprawdzeniu w dostępnych bazach, rejestrach i kartotekach ze szczególnym zwróceniem uwagi na pkt 1 kwestionariusza część B / Czy w ciągu ostatnich 10 lat byłem/-am /, nie byłem / -am / karany / -a /. Osoba ubiegająca się o przyjęcie do służby w Policji musi precyzyjnie określić za popełnienie jakiego przestępstwa, przestępstwa skarbowego była skazana prawomocnym wyrokiem. Podanie danych niepełnych bądź nieprawdziwych czy też ich zatajenie może być powodem przerwania
i zakończenia postępowania kwalifikacyjnego i tym samym odmowy przyjęcia do służby w Policji.
2. Test sprawności fizycznej.
Nowy test sprawności fizycznej składa się z czterech prób sprawnościowych przeprowadzanych w jednym dniu, w następującej kolejności:
- rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg
Kandydat wykonuje rzut oburącz zza głowy do przodu. Kandydat może wykonać dwa rzuty. Wynik z próby sprawnościowej ustala się na podstawie rzutu, podczas którego kandydat uzyskał większą odległość. W przypadku popełnienia dwóch błędów technicznych w trakcie wykonywania próby, kandydat otrzymuje 0 pkt i wynik negatywny z próby.
2. siady z leżenia na plecach w czasie 30 sek.
Kandydat wykonuje siady z jednoczesnym dotknięciem łokciami kolan i natychmiast powraca do leżenia tak, aby łokcie dotknęły materaca. Podczas wykonywania próby sprawnościowej nie można unosić bioder. Wynik próby sprawnościowej stanowi liczbę prawidłowo wykonanych siadów w czasie 30 sek.
3. bieg ze zmianą kierunku
Biegnąc kandydat omija stojaki w kolejności A – B – E – C – D – E – A. Wynik próby sprawnościowej stanowi czas, w którym kandydat trzykrotnie prawidłowo pokonał trasę biegu. Wynik zapisuje się z dokładnością do 0,1 s. W przypadku popełnienia błędu technicznego kandydat w danym dniu może ponownie, jeden raz, przystąpić do wykonania próby. Ponowne popełnienie błędu technicznego skutkuje uzyskaniem 0 pkt i wyniku negatywnego z próby.
4. bieg z obieganiem stojaków w czasie 90 s
Wyznaczony stojakami dystans kandydat pokonuje w czasie 90 s jak największą liczbę razy. Obiegnięcie stojaków dopuszczalne jest z dowolnej strony. Odcinek zaliczany jest po pokonaniu 10 m dystansu w chwili postawienia co najmniej jednej stopy po zewnętrznej stronie linii wyznaczającej dystans. wynik próby sprawnościowej stanowi liczba prawidłowo pokonanych odcinków.
Maksymalna liczba punktów możliwa do uzyskania z testu sprawności fizycznej, wynosi 60 punktów. Pozytywny wynik testu uzyskuje kandydat, który otrzymał co najmniej 32 punkty i zaliczył wszystkie próby sprawnościowe. Kandydat może ponownie, jeden raz w ramach tego samego postępowania, przystąpić do testu sprawności fizycznej, jeżeli bezpośrednio po jego zakończeniu złoży ustne oświadczenie zespołowi o woli ponownego przystąpienia do testu. Termin i miejsce ponownego przeprowadzenia testu ustala komórka organizacyjna do spraw doboru kandydatów, w uzgodnieniu z kandydatem.
3. Test wiedzy:
- realizowany jest w formie testu składającego się z 40 pytań,
- do każdego z pytań zaproponowano 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa,
- a każdą poprawną odpowiedź kandydat może uzyskać jeden punkt, czyli maksymalna liczba punków do uzyskania wynosi 40,
- test ma charakter wyłącznie rankingowy, co oznacza, że za każdą poprawnie udzieloną odpowiedź kandydat otrzymuje 1 punkt, a w przypadku nie udzielenia żadnej poprawnej odpowiedzi z zerową ilością punktów przechodzi do następnego etapu, czyli testu sprawności fizycznej,
- test składa się z pytań obejmujących zakres funkcjonowania Policji.
Przykładowa baza pytań do testu wiedzy:
przykładowe pytania
4. Badanie psychologiczne
- Osoba, która pozytywnie zaliczy powyższe etapy kierowana jest, w wyznaczonym terminie, na badanie psychologiczne prowadzone w pracowni badań psychologicznych. Test składa się z trzech części: indywidualnego badania kandydata przed komputerem /Multiselect-R/, testów psychologicznych obejmujących 4 obszary osobowości: /zdolności intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy/ oraz rozmowy z psychologiem.
- Całość badania trwa około 4-5 godzin.
Badanie przeprowadzane jest w pracowni badań psychologicznych, znajdującej się w budynku Komisariatu IV Policji w Kielcach przy ul. Śniadeckich 14. Kandydat zgłasza się o wyznaczonej godzinie do dyżurnego jednostki i posiada ze sobą dowód osobisty, a w przypadku mężczyzn, dodatkowo książeczkę wojskową.
W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z badania psychologicznego, kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 10 miesięcy od dnia uzyskania negatywnego wyniku, składając ponownie komplet dokumentów wymienionych w ogłoszeniu.
5. Rozmowa kwalifikacyjna
- Jest to kolejny etap postępowania kwalifikacyjnego, w trakcie którego kandydat udziela odpowiedzi na pytania stawiane przez zespół, powołany decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Pytania dotyczą takich obszarów, jak umiejętność skutecznego komunikowania się z innymi osobami, motywacja do podjęcia służby w Policji, społeczna postawa wobec ludzi, umiejętność autoprezentacji.
- Czas trwania rozmowy około 30 min.
- Każdy z członków zespołu ocenia kandydata indywidualnie w systemie punktowym, według opracowanych kryteriów.
- Minimalna ilość punktów, która pozwala zaliczyć ten etap wynosi 36 zaś maksymalna to 60.
W przypadku uzyskania negatywnego wyniku z rozmowy kwalifikacyjnej, kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia postępowania kwalifikacyjnego, składając ponownie komplet dokumentów wymienionych w ogłoszeniu.
Etap ten przeprowadzany jest w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12.
6. Postępowanie sprawdzające
- Postępowanie sprawdzające ma na celu ustalenie, czy osoba sprawdzana daje rękojmię zachowania tajemnicy i tym samym może uzyskać dostęp do informacji niejawnych.
- Etap postępowania sprawdzającego rozpoczyna się po złożeniu kompletnej ankiety bezpieczeństwa osobowego i po wydaniu stosownego polecenia przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Postępowanie sprawdzające prowadzone jest przez Pełnomocników ds. Ochrony Informacji Niejawnych jednostki organizacyjnej Policji do której ubiega się kandydat.
- Ten etap postępowania kwalifikacyjnego trwa około 3 miesiące.
7. Ustalenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby w Policji
- Celem tego etapu postępowania kwalifikacyjnego jest ustalenie przez komisję lekarską zdolności fizycznej i psychicznej kandydata do służby w Policji.
W ramach tego etapu kandydat poddany zostaje w pierwszej kolejności badaniu w poradni Zdrowia Psychicznego. Jeśli decyzja prowadzącego badanie jest pozytywna, w dalszej kolejności, o jego stanie zdrowia fizycznego wypowiadają się specjaliści z różnych dziedzin medycyny. - Kandydat poddany jest również badaniom: morfologia, mocz, HBS, HIV, WR, antygen HCV, kreatynina, bilirubina, glukoza, RTG, EKG, audiogram, widzenie zmierzchowe.
Kandydat, z nw. dokumentami, które zostaną mu wydane przez pracownika Zespołu ds. Doboru jest zobowiązany zarejestrować się w Świętokrzyskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej w Kielcach, ul. Wojska Polskiego 51 pok. 118 i postępować wedle wskazań osoby rejestrującej.
W razie uzyskania negatywnego orzeczenia komisji lekarskiej, od tego etapu postępowania kwalifikacyjnego, kandydatowi przysługuje odwołanie, które składa do Okręgowej Komisji Lekarskiej w Łodzi, za pośrednictwem Świętokrzyskiej Rejonowej Komisji Lekarskiej w Kielcach. W przypadku ponownego orzeczenia negatywnego, kandydat do służby może ponownie przystąpić do postępowania kwalifikacyjnego nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia uzyskania orzeczenia, składając ponownie komplet dokumentów wymienionych w ogłoszeniu.
POZYCJA NA LIŚCIE RANKINGOWEJ
Kandydaci, którzy zaliczą pozytywnie wszystkie etapy postępowania kwalifikacyjnego /punktowane i niepunktowane/ zostają umieszczeni na liście rankingowej.
Przyjęcie kandydata do służby uzależnione jest od liczby punktów w rankingu oraz określonej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach liczby osób do przyjęcia na dany termin doboru. Kandydatowi do służby w Policji, z chwilą dokonania rejestracji oferty w systemie informatycznym CRDK-II, przyznaje się dodatkowe punkty za preferencje w zakresie wykształcenia i kwalifikacji zawodowych określonych w ogłoszeniu.
Kolejność kandydatów na liście uzależniona jest od sumy punktów uzyskanych przez poszczególnych kandydatów.
Wykształcenie wyższe co najmniej z tytułem zawodowym licencjata, inżyniera lub równorzędnym uzyskanym po ukończeniu studiów w zakresie informatyki, obejmujące kształceniem zagadnienia specjalistyczne takie, jak: sztuczna inteligencja, inżynieria oprogramowania, języki programowania, bazy danych, programowanie aplikacji użytkowych, cyberbezpieczeństwo, inżynieria danych, telekomunikacja, teleinformatyka, inteligentne systemy, analiza ruchu sieciowego, zarządzanie sieciami komputerowymi oraz serwerami | 10 |
Tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny | 8 |
Tytuł zawodowy licencjata, inżyniera lub równorzędny | 7 |
Wykształcenie średnie, średnie branżowe (ukończenie liceum ogólnokształcącego, technikum lub branżowej szkoły II stopnia w klasie, w której były nauczane przedmioty dotyczące funkcjonowania Policji, dla których zostały opracowane w szkole programy nauczania włączone do szkolnego zestawu programów nauczania) | 7 |
Tytuł ratownika, ratownika medycznego albo pielęgniarki systemu w rozumieniu przepisów usta wy o Państwowym Ratownictwie Medycznym | 6 |
Uprawnienie do wykonywania prac podwodnych określone w ustawie z dnia 17 października 2003 r. o wykonywaniu prac podwodnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 612) | 6 |
Prawo jazdy kategorii „A” | 5 |
Prawo jazdy kategorii „C” | 5 |
Prawo jazdy kategorii „C + E” | 5 |
Uprawnienia ratownika górskiego określone w ustawie z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz. U. z 2019 r. poz. 1084 oraz z 2021 r. poz. 2490) | 5 |
Uprawnienia ratownika wodnego | 5 |
Uprawnienia do prowadzenia jachtów żaglowych albo motorowych określone w rozporządzeniu Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawnienia turystyki wodnej (Dz. U. 460 oraz z 2019 r. poz. 1531) | 5 |
Uprawnienia instruktora sportów walki (np. zapasy, judo, karate, boks), strzelectwa sportowego, ratownictwa wodnego, nurkowania oraz sportów motorowodnych | 4 |
Dokument potwierdzający stopień znajomości języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 | 4 |
Dokument potwierdzający stopień znajomości kolejnego języka obcego co najmniej na poziomie biegłości B2 | 2 |
Etap postępowania kwalifikacyjnego | Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania |
Test wiedzy | 40 |
Test sprawności fizycznej | 60 |
Rozmowa kwalifikacyjna | 60 |
Łącznie | 160 |
Etap postępowania kwalifikacyjnego | Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania |
Rozmowa kwalifikacyjna | 60 |
Łącznie | 60 |
Kandydata do służby, który został umieszczony na liście kandydatów, lecz nie został przyjęty do służby w Policji z powodu limitu przyjęć albo innej usprawiedliwionej przyczyny leżącej po jego stronie, umieszcza się na kolejnej liście kandydatów. W zależności od liczby punktów uzyskanych przez tego kandydata do służby może on zostać przyjęty do służby w Policji w jednym z kolejnych terminów przyjęć do służby bez potrzeby przeprowadzania ponownego postępowania kwalifikacyjnego, z zastrzeżeniem że przyjęcie to nie może nastąpić po upływie terminów, o których mowa w § 31 ust. 3 (badanie psychologiczne ważne jest przez okres 24 miesięcy) rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 14 lutego 2025 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji (Dz. U. z 2025 r., poz. 248).
PRZYJĘCIE DO SŁUŻBY W POLICJI
Po zatwierdzeniu listy rankingowej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, kandydaci którzy zostali na niej umieszczeni, zostają przyjęci do służby w Policji, do wybranych przez siebie jednostek organizacyjnych Policji.
W przypadku braku wakatu we wskazanej przez kandydata jednostce Policji ma on możliwość pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej zaproponowanej przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach.