Porady
Rozmiar czcionki
- A Ty wiesz, jak zachować się w miejscu zdarzenia drogowego? Właściwe zabezpieczenie miejsca zdarzenia drogowego jest niezwykle istotnym elementem związanym z możliwością odtworzenia przebiegu samego zdarzenia jak również bezpieczeństwem jego uczestników, bezpośrednich świadków oraz osób postronnych, które pojawiają się już w trakcie wykonywania czynności przez służby. Jeśli zdarzenie nie dotyczy ciebie bezpośrednio nie wchodź w zabezpieczony rejon, nie rób zdjęć i filmów, nie tamuj ruchu.
- Noga z gazu!...ślisko i mgliście Trudne warunki atmosferyczne to jedna z wielu przyczyn, przez które bardzo często dochodzi do zdarzeń drogowych. Dostosowanie prędkości do warunków, zachowanie bezpiecznej odległości miedzy pojazdami, bardzo często mają ogromy wpływ na zminimalizowanie możliwości uczestnictwa w zdarzeniu drogowym.
- 17 września 2022 roku w życie weszły zmiany w drogowych przepisach Już od 17 września nastąpią kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zmiany dotyczą m.in. złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą "recydywie" to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości (powyżej 31 km/h), nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła.
- Jednoślady na drodze! Ważne porady i cenne wskazówki Ostatnie cieplejsze dni sprawiły, że na drogach województwa świętokrzyskiego pojawiło się zdecydowanie więcej osób kierujących jednośladami. Wiosenna aura zachęca do przesiadki z auta na rower, czy motocykl. Bardzo ważne jest aby szczególnie w tym okresie uczestnicy ruchu drogowego zwiększyli swoją czujność i zachowywali należytą ostrożność podczas spotkania z kierującym rowerem, czy motocyklem. W zderzeniu z samochodem mają oni zdecydowanie mniejsze szanse na wyjście z tej sytuacji bez szwanku.
- Korytarz życia i jazda na "suwak" - zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym 6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak, wprowadzone ustawą z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. poz. 2202).
- Zmiany w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Przepisy obowiązujące od 7 listopada 2019 roku W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kontroli ruchu drogowego zachowano większość obecnie obowiązujących regulacji dotyczących kontroli drogowej. Głównym celem zmian jest doprecyzowanie dotychczasowych procedur działania np. policji.
- Zwolnij! Żyj i pozwól żyć innym Brawura, alkohol, przecenianie swoich umiejętności czy nagminne łamanie przepisów ruchu drogowego, to tylko kilka z wielu błędów uczestników ruchu drogowego które są efektem powstawania wypadków na drodze. Do większości zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym dochodzi za sprawą czynnika ludzkiego.
- Fakt: Wyprzedzanie to najniebezpieczniejszy manewr w ruchu drogowym Wyprzedzanie pojazdem to najbardziej niebezpieczny manewr, jaki wykonuje kierowca w ruchu drogowym. To sytuacja, która w warunkach zwiększonej ostrożności, często przy dużych prędkościach, łączy ze sobą konieczność wykonania szeregu czynności w tym samym czasie.
- Bezpieczne ferie – policjanci radzą jak przygotować się do podróży Zima to czas gdy warunki atmosferyczne bardzo się zmieniają, obfite opady śniegu, powodują pogorszenie warunków atmosferycznych, w tym m.in. zmniejszenie widoczności oraz wydłużenie drogi hamowania. A czas ferii zimowych sprzyja zwiększaniu natężenia ruchu.
- Wiesz jak się zachować, gdy policjant kieruje ruchem? - film Corocznie okres na przełomie października i listopada, to czas wzmożonej pracy policjantów. To oni czuwają nad bezpieczeństwem pieszych i kierujących, niejednokrotnie przemierzających wiele kilometrów, by odwiedzić groby bliski. Szczególnie w tym okresie należy pamiętać, że zgodnie z hierarchią ważności na skrzyżowaniu, to policjant kierujący ruchem jest najważniejszą na nim osobą. Wszyscy kierujący są zobowiązani do wykonywania jego poleceń. Sygnały dawane przez kierującego ruchem są ważniejsze niż sygnalizacja świetlna, znaki drogowe oraz tzw. reguła prawej ręki. By nie mieć wątpliwości podpowiadamy jak je odczytywać.