Oszust w rękach policjantów. 26-latek odpowie za oszustwa metodą na BLIK
Sandomierscy policjanci pracujący nad sprawami dotyczącymi oszustw dokonywanych metodą na BLIKa wpadli na trop mężczyzny, wypłacającego środki pieniężne za pomocą takich kodów w bankomatach zlokalizowanych na terenie Sandomierza. Funkcjonariusze dzięki skoordynowanej akcji zatrzymali podejrzewanego o oszustwa na gorącym uczynku, w trakcie wypłacania pieniędzy z bankomatu. 26-letniemu mieszkańcowi powiatu sandomierskiego, tymczasowo aresztowanemu na okres 3 miesięcy grozi do 8 lat więzienia.
Policjanci z sandomierski jednostki od pewnego czasu pracowali nad sprawą oszustw, których sprawcy podszywając się pod znajomych lub członków rodzin kontaktowali się z ofiarami i podstępem uzyskiwali kody BLIK, a następnie wypłacali pieniądze z kont ofiar. Dzięki skutecznie przeprowadzonym działaniom, w miniony wtorek przy jednym z bankomatów na terenie miasta, funkcjonariusze na gorącym uczynku zatrzymali młodego mężczyznę, wypłacającego pieniądze za pomocą kodu BLIK, uzyskanego w wyniku oszustwa.
26-letni mieszkaniec powiatu sandomierskiego na widok funkcjonariuszy zaczął uciekać. Jednakże po kilkuset metrach pościgu został obezwładniony. Przy mężczyźnie stróże prawa ujawnili znaczne ilości gotówki pochodzące najprawdopodobniej z nielegalnego procederu.
Zatrzymany usłyszał zarzuty oszustwa. Decyzją Sądu Rejonowego w Sandomierzu został wczoraj aresztowany na okres 3 miesięcy. Za popełnione czyny grozi mu kara do 8 lat więzienia.
Zawsze bądźmy czujni i miejmy się na baczności, zwłaszcza gdy chodzi o nasze pieniądze i dane wrażliwe. Każdorazowo, gdy proszeni jesteśmy o wykonanie transakcji z naszego rachunku bankowego, przekazanie danych służących do logowania do konto, kodów do szybkich płatności bądź gotówki nieznanej nam osobie zastanówmy się, czy nie jest to potencjalne oszustwo. W takich sytuacjach należy bezwzględnie zweryfikować tożsamość osoby, która do nas dzwoni, albo kontaktuje się z nami w inny sposób, np. poprzez SMS, komunikator internetowy, czy pocztę elektroniczną. Warto dwa razy zastanowić się i dokładnie wszystko sprawdzić przed wykonaniem czynności zleconej nam przez głos w słuchawce, aby nie stracić życiowych oszczędności.
Opr. PC
Źródło: KPP w Sandomierzu
Film Untitled.mp4
Pobierz plik Untitled.mp4 (format mp4 - rozmiar 2.56 MB)