Profilaktyka

Przejazd kolejowy. Zachowaj ostrożność!

Dzisiaj włoszczowscy funkcjonariusze wraz z przedstawicielami Zakładu Linii Kolejowych oraz Strażą Ochrony Kolei przeprowadzili akcję prewencyjno-edukacyjną pn. „Bezpieczny piątek” na przejeździe kolejowym w miejscowości Włoszczowa. W ramach akcji mundurowi udzielili kierującym oraz pieszym wielu cennych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa, a także rozdali ulotki informacyjne.

Mundurowi z Komendy Powiatowej Policji we Włoszczowie wspólnie z pracownikami Polskich Linii Kolejowych oraz funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei przeprowadzili dzisiaj wakacyjne działania profilaktyczne pod nazwą  „Bezpieczny piątek”. Przedsięwzięcie to zorganizowane zostało w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny przejazd” organizowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Wspólne działania odbyły się w rejonie przejazdu kolejowego w miejscowości Włoszczowa, a ich głównym celem było podniesienie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach i terenach kolejowych oraz ograniczenie liczby wypadków drogowych.

Przypominamy główne zasady przy dojeżdżaniu do przejazdów kolejowo-drogowych. Kierujący pojazdem jest obowiązany:

• zbliżając się do przejazdu kolejowego oraz przejeżdżając przez przejazd zachować szczególną ostrożność;

• przed wjechaniem na tory upewnić się, czy nie zbliża się pojazd szynowy oraz przedsięwziąć odpowiednie środki ostrożności, zwłaszcza jeżeli wskutek mgły lub innych powodów, przejrzystość powietrza jest zmniejszona;

• prowadzić pojazd z taką prędkością, aby mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenie zabezpieczające albo dawany sygnał, zabrania wjazdu na przejazd;

• w razie unieruchomienia pojazdu na przejeździe kolejowym niezwłocznie usunąć go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzec kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie.

Kierującemu pojazdem zabrania się:

• objeżdżania opuszczonych zapór lub półzapór oraz wjeżdżania na przejazd, jeżeli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone;

• wjeżdżania na przejazd, jeżeli po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy;

• wyprzedzania pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim;

• omijania pojazdu oczekującego na otwarcie ruchu przez przejazd, jeżeli wymagałoby to wjechania na część jezdni przeznaczoną dla przeciwnego kierunku ruchu.

Pamiętajmy, aby jadąc samochodem zadbać o bezpieczeństwo. Na przejazdach kolejowo-drogowych o tych zasadach należy pamiętać szczególnie. W zderzeniu samochodu osobowego z pociągiem auto nie ma żadnych szans. Wypadki tego typu kończą się tragicznie.

 

Opr. KB

Źródło: KPP we Włoszczowie

  • #1
  • #2
  • #3
Powrót na górę strony