,,PATRZ I SŁUCHAJ!” - Apel do pieszych w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej
26 marca ruszyła ogólnopolska akcja informacyjno-edukacyjna „PATRZ I SŁUCHAJ!” skierowana głównie do pieszych, jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. W całej Polsce do 30 września br. policjanci będą prowadzić działania propagujące bezpieczeństwo pieszych.
Świętokrzyscy policjanci w ramach akcji ,, PATRZ I SŁUCHAJ!” objęli szczególnym nadzorem przejście dla pieszych na ul. IX Wieków, gdzie wręczali pieszym ulotki z informacją o prowadzonej akcji oraz elementy odblaskowe.
Funkcjonariusze w trosce o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu zwracali uwagę, szczególnie pieszym na zagrożenia związane między innymi z:
- bezpośrednim wejściem na jezdnię przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
- wejściem na jezdnię spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi,
- przechodzeniem przez jezdnię w miejscu niedozwolonym,
- wejściem na jezdnię przy czerwonym świetle,
- chodzeniem nieprawidłową stroną drogi,
- korzystaniem z telefonów, tabletów czy innych urządzeń w trakcie przechodzenia przez przejście dla pieszych.
Jak pokazują dane statystyczne w 2017 roku na terenie województwa świętokrzyskiego doszło do 301 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosło 40 osób, a 277 zostało rannych. Z winy pieszego doszło do 98 wypadków, z czego najwięcej zdarzeń polegało na nieostrożnym wejściu na jezdnię przed jadący pojazd. Natomiast z winy kierującego zaistniało 1035 wypadków z czego, aż do 116 wypadków doszło poprzez nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych, w których zginęło 9 pieszych, a 113 zostało rannych.
Postęp technologii i ciągła potrzeba bycia online sprawia, że z jednej strony wszelkie nowinki techniczne ułatwiają i poprawiają bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego, z drugiej natomiast mogą pośrednio przyczynić się do tragedii. Telefony, tablety czy też urządzenia GPS pomagają, ale także rozpraszają uwagę i przez to mogą być przyczyną niebezpiecznych sytuacji na drodze.
Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też, wszelkie tzw. „rozpraszacze” mają również wpływ na poziom koncentracji. Niższy poziom koncentracji powoduje wzrost czasu reakcji i podjęcie właściwej decyzji. Opóźniony refleks i niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.
Źródło: KWP/KGP
Foto Radio FAMA