Odpowiedzialni młodzi kierowcy
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wraz z przedstawicielami Polskich Linii Kolejowych spotkali się z uczniami Zespołu Szkół Leśnych w Zagnańsku. Młodzi słuchacze zapoznali się z zagrożeniami i przyczynami wypadków na świętokrzyskich drogach.
Spotkanie przede wszystkim było skierowane do świeżo upieczonych kierowców oraz osób które rozpoczęły już kurs prawa jazdy. Od policjantów przyszli kandydaci na kierowców dowiedzieli się, że jazda samochodem to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność za siebie oraz innych. Wszyscy zgodnie przyznali, iż kierowcy, którzy co dopiero otrzymują prawo jazdy, przeceniają swoje możliwości, cechuje ich chęć imponowania innym, a drogi traktują jak tor wyścigowy. Omówiono także najczęstsze błędy popełniane zarówno przez kierujących jak i pieszych.
Chyba każdy z nas pamięta swoje pierwsze chwile w samochodzie na kursie prawa jazdy. Instruktor mówił nam wówczas ze skrupulatnością, jak bezpiecznie przygotować się do jazdy. Niestety, już kilka miesięcy po odebraniu prawa jazdy część młodych kierowców zaczyna czuć się za kółkiem jak ,, królowie szos” i zapomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a także coraz częściej podejmuje niepotrzebne ryzyko.
Jakie błędy najczęściej popełniają młodzi kierowcy?. Przede wszystkim nie zapinają pasów. Część z nich nie widzi sensu ich zapinania na przykład na krótkich dystansach. Są też tacy, którzy nie zapinają ich w ogóle. Jeśli zabieramy ze sobą pasażerów, dopilnujmy, żeby oni również zapieli pasy. Często osoby podróżujące z tyłu uważają, że tam jest bezpiecznie i pasy nie są im do niczego potrzebne. Niezapięci pasażerowie siedzący na tylnej kanapie są nie tylko tak samo narażeni na obrażenia jak osoby siedzące z przodu, ale też są dla nich poważnym zagrożeniem. Dlaczego? Bo w czasie zderzenia pasażerowie na tylnej kanapie mogą bezwładnie uderzyć w tylne siedzenia, łamiąc je i powodując poważne obrażenia siedzących na nich pasażerów, niekiedy nawet ze skutkiem śmiertelnym.
Podczas prowadzenia pojazdu młodzi kierowcy często słuchają głośno muzyki, co również odbija się na bezpieczeństwie. Nie dość, że głośna muzyka rozprasza ich uwagę, to jeszcze zagłusza dobiegające z zewnątrz auta dźwięki. Przez głośną muzykę można nie usłyszeć nadjeżdżających: karetki, pociągu, motoru lub wyprzedającego samochodu, a także dźwięku nagłego hamowania innego auta. W takich sytuacjach nietrudno o wypadek.
W trakcie prelekcji jej odbiorcy zobaczyć mogli materiały filmowe i zdjęcia z wypadków, do których doszło w ostatnim czasie na świętokrzyskich drogach.
Opr. E.F