Profilaktyka podczas odchodów numeru alarmowego 112
Bezpieczeństwo seniorów na drodze, współczesne zagrożenia, a także funkcjonalność Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa to tematy przewodnie spotkania, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach podczas obchodów numeru alarmowego 112.
W miniony piątek Salę Konferencyjną Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach wypełnili seniorzy. Wydarzenie miało miejsce w związku z obchodami Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112. Podczas tego dnia funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach mieli okazję poruszyć temat bezpieczeństwa. Dużą uwagę w czasie spotkania poświęcili oszustwom dokonywanym metodą „na wnuczka”. I w tym przypadku seniorzy zostali ostrzeżeni przed kontaktem z obcymi osobami, które w ich życiu pojawiają się niezapowiedziane i występują we wszelakich rolach. Instruktaż dotyczący postępowania w takiej sytuacji opatrzony został dodatkowo przygotowanym materiałem filmowym, umożliwiającym uczestnikom spotkania przyjrzenia się metodom jakie stosują przestępcy.
Następnie policjanci poruszyli kwestię związaną z zagrożeniami w ruchu drogowym, a szczególnie tymi, które dotyczą pieszych. Z dużą dokładnością mundurowi omówili zachowania jakie zdecydowanie podnoszą ich bezpieczeństwo na drodze i takie, które mogą mieć negatywny wpływ. Nie tylko przypomnieli o warunkach w jakich pieszy zobowiązany jest do posiadania elementów odblaskowych, ale i zachęcali do ich noszenia w każdej sytuacji po zmroku.
Przygotowane specjalnie na to wydarzenie stoisko profilaktyczne przyciągnęło również mnóstwo zainteresowanych. Tam funkcjonariusz prezentując sposób wykorzystywania danych naniesionych na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa zachęcał słuchaczy do korzystania z jej możliwości. Podkreślił, że m.in. w ten właśnie sposób nie tylko mogą mieć wiedzę na temat zagrożeń występujących w okolicy, ale i bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo w miejscu zamieszkania.
Opr. SS