Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na uniwersytecie
Wczoraj świętokrzyscy policjanci spotkali się w Starostwie Powiatowym w Jędrzejowie z seniorami Uniwersytetu III Wieku. Wypełniona po brzegi sala była świetną okazją, aby przybliżyć zebranym metody, jakimi posługują się oszuści oraz przedstawić łatwość korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Poczucie bezpieczeństwa to jeden z głównych czynników wpływających na jakość życia mieszkańców. Współdziałanie społeczeństwa z Policją w tym zakresie jest istotne, ponieważ w ten sposób wspólnie diagnozujemy zagrożenia i podejmujemy działania zmierzające do wypracowania rozwiązań mających na celu ich wyeliminowanie. Dlatego świętokrzyscy policjanci wczorajsze spotkanie rozpoczęli od dyskusji o skutecznym poprawianiu swojego bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania.
O narzędziu jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa na wczorajszym spotkaniu opowiedział seniorom podinsp. Marcin Chrzanowski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Policjant przedstawił cele i zadania tego narzędzia, omówił także gdzie i w jaki sposób można zaznaczyć przestępstwa, wykroczenia, czy nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej. Funkcjonariusz krok po kroku pokazał jak otworzyć aplikację i jak odnaleźć miejsce na mapie, które nas interesuje i jak nanieść odpowiednie zagrożenie.
Następnie asp. szt. Małgorzata Sałapa-Bazak oraz kom. Sylwia Sobczyńska zwróciły uwagę na to, że podawanie się za krewnych, za policjantów czy pracowników różnych instytucji to najczęściej stosowana metoda przez oszustów, których ofiarami padają z reguły osoby starsze lub samotnie mieszkające. Ponadto policjantki podczas spotkania poruszyły również kwestie bezpieczeństwa seniorów w ruchu drogowym oraz wyjaśniły, jak nie paść ofiarą złodziei kieszonkowych. Podczas spotkania mundurowi odpowiadali na pytania gospodarzy związane z tematyką spotkania, jak również innymi problemami, które nurtują ludzi starszych a mają bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo.
Istotnym elementem spotkania było również upowszechnienie wśród seniorów bezpiecznych zasad korzystania z bankowości elektronicznej, którą omówiła Dyrektor Banku Credit Agricole Oddział w Jędrzejowie.
Na zakończenie policjanci rozdawali odblaski oraz ulotki, na których opisane były metody działania oszustów. Seniorzy otrzymali również broszury informacyjne dotyczące Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mundurowi zachęcili do skorzystania z aplikacji Moja Komenda, gdzie znajdą informacje dotyczące dzielnicowych i sposobu nawiązania z nimi kontaktu.
Wyk. S.S