Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Senioralia” z policyjnym akcentem

W Parku Etnograficznym w Tokarni w ramach realizowanego programu rządowego „Senior+” odbyły się "Senioralia", które miały na celu aktywizowanie seniorów do udziału w życiu społecznym. Organizatorem spotkania był Wojewoda Świętokrzyski, który zaprosił do udziału również policjantów z garnizonu świętokrzyskiego. Głównymi tematami spotkania były: bezpieczeństwo, zdrowie i edukacja seniorów. Całości towarzyszyły występy artystyczne seniorów ze świętokrzyskich placówek.

Występy artystyczne, porady ekspertów, stoiska specjalnie przygotowane dla seniorów oraz spotkania z policjantami na temat bezpieczeństwa – to atrakcje, które czekały na mieszkańców podczas tegorocznych  Senioraliów w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Podczas spotkania funkcjonariusze  poruszali tematy dotyczące bezpieczeństwa osób starszych jak np. oszustwa popełniane na szkodę seniorów oraz metody, jakimi posługują się najczęściej przestępcy. Policjanci przestrzegali zgromadzonych, że pomimo wielu akcji informacyjnych w dalszym ciągu dochodzi do tego typu przestępstw. Ostrzegano seniorów również przed cyberprzestepstwami, tak popularymi w dobie pandemii. Bardzo ważnym zagadnieniem, było również bezpieczeństwo w ruchu drogowym pieszych. Seniorzy poznali najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, dowiedzieli się dlaczego warto i należy nosić odblaski oraz jak bezpiecznie korzystać z dróg. Uczestnicy przy policyjnym stoisku otrzymywali materiały edukacyjne związane z bezpieczeństwem osobistym seniorów oraz elementy odblaskowe w ramach projektu Policji Świętokrzyskiej i NBP pod nazwą CYBERBANK 2.0.

Seniorzy mogli zapoznać się również z funkcjonowaniem Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – do tego wciąż służy numer alarmowy 112. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w garnizonie świętokrzyskim funkcjonuje od października 2016 roku i od początku cieszy się dużą popularnością wśród naszych mieszkańców.

Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć również sprzęt policyjny będący na wyposażeniu garizonu świętokrzyskiego, w tym radiowóz z napędem elektrycznym.

Powrót na górę strony