Wspólna narada szkoleniowa pracowników pomocy społecznej i policjantów
Świętokrzyscy policjanci wspólnie z pracownikami instytucji realizujących zadania z zakresu pomocy społecznej z naszego województwa wzięli udział w naradzie, które ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas kontaktów z osobami potrzebującymi pomocy. Jest to pierwsze tego typy przedsięwzięcie w kraju, a jak jest ono istotne pokazują nie tylko wydarzenia z kraju, ale także zainteresowanie tą tematyką wśród uczestników.
Dwudniowa narada pracowników pomocy społecznej oraz funkcjonariuszy policji rozpoczęła się w Hotelu „Ameliówka”. Obrady otworzyła wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba oraz p.o. zastępcy Świętokrzyskiego Komenda Wojewódzkiego Policji Artur Bednarek. W konferencji wziął również udział pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Komunikacji Społecznej i Prezydialnego mł. insp. Paweł Gromniak oraz Renata Segiecińska Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Policji w Kielcach.
Szkolenie dedykowane było dla służb niosących pomoc osobom, które jej najbardziej potrzebują. Jest to zawód, w którego zakresie leży działalność w różnych środowiskach. Zdarzają się sytuacje, w których istnieje realne zagrożenie dla życia i zdrowia pracowników socjalnych. Stąd też, inicjatywa przeprowadzenia szkolenia dla tej grupy zawodowej.
Funkcjonariusze Wydziału Prewencji aktywnie włączyli się w przygotowanie szkolenia. Mundurowi mieli okazję do wymiany doświadczeń oraz wypracowania rozwiązań przy wykonywaniu wspólnych czynności. W dwudniowym szkoleniu uczestniczyło 90 policjantów województwa świętokrzyskiego. Byli to m.in. dzielnicowi, kierownicy rewirów dzielnicowych oraz naczelnicy pionu prewencji w jednostkach.
Podczas pierwszego dnia jego uczestnicy poznali m.in. przykłady dobrych praktyk ukazujących sposoby rozwiązywania trudnych sytuacji wymagających współpracy międzyresortowej. Drugiego dnia oprócz zajęć teoretycznych wszyscy mogli poznać podstawowe zasady samoobrony.
Narada w Hotelu „Ameliówka” to pilotażowe działanie, organizowane we współpracy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Celem narady było wypracowanie zasad i wprowadzenie ścisłej współpracy między policją a pracownikami służb pomocy społecznej, mających zwiększyć ich bezpieczeństwo w wykonywaniu obowiązków.