Działania Pełnomocnika ds. Ochrony Praw Człowieka

Międzynarodowy Dzień Mediacji

W dniach od 16 do 20 października 2017 roku po raz kolejny w całej Polsce będziemy obchodzić Tydzień Mediacji. Jest to inicjatywa Ministerstwa Sprawiedliwości organizowana w związku z Międzynarodowym Dniem Mediacji. Od 2005 roku jest on obchodzony na całym świecie w każdy trzeci czwartek października.

Co warto wiedzieć, by skorzystać z mediacji.

  • Co to jest mediacja?

To dobrowolne, poufne i niesformalizowane pozasądowe postępowanie w sprawach, w których możliwe jest zawarcie ugody, prowadzone między stronami (uczestnikami) określonego sporu przez osobę trzecią – bezstronnego mediatora celem doprowadzenia do ugodowego załatwienia tego sporu. W sprawach karnych mediacja ma na celu naprawienie wyrządzonych przestępstwem szkód materialnych i moralnych, pozwala pokrzywdzonemu na wyrażenie jego uczuć, oczekiwań i potrzeb. Sprawcy pozwala przejąć odpowiedzialność za skutki przestępstwa oraz podjąć związane z nią działania. Sprzyja trwałemu zakończeniu konfliktu lub jego załagodzeniu.

  • Jakie są zasady mediacji?

Wyróżnia się następujące zasady mediacji:

- dobrowolność – strony dobrowolnie wyrażają zgodę na udział w postępowaniu mediacyjnym. Zgoda ta może zostać cofnięta na każdym etapie trwania mediacji przez każdą ze stron, o czym należy je poinformować. Wobec uczestników postępowania mediacyjnego nie może być stosowana jakakolwiek forma presji czy nacisku odnośnie udziału w mediacji,

- bezstronność – strony mediacji mają równe prawa i powinny być traktowane jednakowo,

- poufność – przebieg postępowania mediacyjnego objęty jest tajemnicą,

- neutralność – mediator nie może narzucać stronom własnych propozycji rozwiązań sporu, porozumienie jest wypracowane przez same strony. Mediatorowi nie wolno czerpać żadnych korzyści z tego, co jest przedmiotem negocjacji pomiędzy uczestnikami ani też z faktu, sposobu lub formy zawarcia ugody,

- akceptowalność – strony muszą zaakceptować osobę mediatora i jego pomoc w dochodzeniu do porozumienia. Mogą również na początku mediacji uzgodnić z mediatorem reguły mediacji, których następnie w toku mediacji powinny przestrzegać.

  • Jaki jest cel mediacji?

Celem mediacji jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego strony konfliktu, a nie ustalenie, kto ma rację w sporze. Mediacja służy załagodzeniu lub wygaszeniu konfliktu istniejącego między stronami, co jest tym łatwiejsze do osiągnięcia, że osoby dotychczas pozostające w konflikcie są równouprawnionymi partnerami w rozmowie, w poszukiwaniu rozwiązania dzielącego ich sporu. Nikt nie może narzucać stronom sposobu rozwiązania sporu, to same strony są odpowiedzialne za wynik mediacji.

  • Kim jest mediator?

Mediator jest bezstronną osobą pomagającą stronom we wzajemnym wysłuchaniu, przedstawieniu własnych racji i argumentów, odnalezieniu wspólnych interesów, a także wypracowaniu możliwych rozwiązań. Mediator pomaga stronom skoncentrować się na problemach, uzgodnieniu na czym one polegają, a następnie wypracowaniu satysfakcjonującego strony porozumienia. Mediator nie może narzucać stronom własnych propozycji rozwiązania konfliktu czy sporu. Musi zachować neutralność i bezstronność. Powinien prowadzić mediację w taki sposób, by ewentualna nierównowaga stron nie miała wpływu na przebieg mediacji i jej ostateczny wynik.

  • Kto może być mediatorem?

Mediatorem może być każda osoba fizyczna mająca pełną zdolność do czynności prawnych, korzystająca w pełni z praw publicznych. Organizacje społeczne i zawodowe, które prowadzą listy stałych mediatorów i tworzą ośrodki mediacyjne, samodzielnie określają wymogi i kwalifikacje, jakie musi posiadać osoba, która chce być wpisana na listę stałych mediatorów.

Źródło:

  1. Pod redakcją Agnieszki Rękas - „Czy tylko Sąd rozstrzygnie w sporze? Mediacja i sądownictwo polubowne” – Informator o alternatywnych sposobach rozwiązywania sporów.

Przez tydzień od 16 do 20 października, na terenie całego kraju odbędą się spotkania,  konferencje oraz seminaria poświęcone zagadnieniu mediacji. Jednym z celów tych działań jest możliwość spotkania z mediatorem i uzyskania informacji, co zrobić, żeby skorzystać z mediacji, jak przebiega postępowanie mediacyjne i jakie przynosi korzyści.
Na terenie Kielc działa stowarzyszenie pn. Świętokrzyskie Centrum Mediacji, którego celem m.in. jest promowanie idei mediacji i negocjacji, a także rozwiązywanie konfliktów z zakresu spraw rodzinnych, cywilnych pracowniczych i gospodarczych.

Link do listy mediatorów i ośrodków mediacyjnych:

http://bip.kielce.so.gov.pl/images/pliki/mediacje/lista_mediatorow_oraz_osrodkow_mediacyjnych-01-03-2017.pdf

 

Linki do wydarzeń na terenie Kielc związanych z obchodami Tygodnia Mediacji

  1. http://bip.kielce.sr.gov.pl/index.php/mediacje
  2. http://bip.kielce.so.gov.pl/images/pliki/mediacje/2017/wydarzenia1.pdf

Opr. AS

Źródło: KWP Kielce

Powrót na górę strony