„Wzmocnienie działań na rzecz ofiar przemocy w rodzinie”
To ważny dla Ministerstwa Sprawiedliwości projekt. Daje on bowiem możliwość wzmocnienia pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie oraz podniesienia kwalifikacji osób pracujących z tymi pokrzywdzonymi. Ochrona osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym pokrzywdzonych przemocą w rodzinie, stanowi od lat jeden z priorytetów kierownictwa resortu.
Celem projektu jest zmniejszenie zjawiska przemocy w rodzinie.
Grupą docelową w ramach projektu są osoby pracujące z pokrzywdzonymi w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oraz pokrzywdzeni przemocą w rodzinie, zgłaszający się do w/w Ośrodków, a na mocy porozumienia z dnia 15 września 2011 r. o współpracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, również do Specjalistycznych Ośrodków Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Dla osób pracujących z pokrzywdzonymi przewidziane są szkolenia kładące szczególny nacisk na aspekty prawne i psychologiczne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Do pokrzywdzonych skierowane zostaną spotkania edukacyjne, terapie oraz zajęcia psychologiczne, celem wyposażenia ich w wiedzę o przysługujących im prawach i mechanizmach ochrony.
Projekt zakłada przeprowadzenie około 120 szkoleń dla osób pracujących z pokrzywdzonymi, jak również spotkań edukacyjnych i zajęć psychologicznych dla samych pokrzywdzonych.
Projekt jest współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009-2014. Koszt projektu to 700 tysięcy euro.
- Ministerstwo Sprawiedliwości podejmuje liczne działania skierowane na zapobieganie i przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Jak Państwu dobrze wiadomo, Ministerstwo oraz podległe mu jednostki organizacyjne, realizują zadania przewidziane Krajowym Programem Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Podkreślenia jednak wymaga, że obszar działań resortu sprawiedliwości na polu przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie ogranicza się wyłącznie do tych zadań. Ministerstwo Sprawiedliwości jest inicjatorem współpracy zarówno międzyresortowej, jak i współpracy z organizacjami pozarządowymi, do których statutowych działań należy pomoc pokrzywdzonym przestępstwem, w tym przemocą w rodzinie. W tym miejscu warto tylko wspomnieć o utworzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Sieci Pomocy Ofiarom Przestępstw, którą tworzą Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem – mówi Wojciech Węgrzyn Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Celem Ośrodków jest świadczenie pomocy pokrzywdzonym przestępstwem – pomocy psychologicznej i informacji prawnej.
Działania przewidziane w projekcie mają temu sprostać. W ramach projektu przeszkolone zostaną osoby pracujące z pokrzywdzonymi przemocą w rodzinie w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, by osoby te mogły potrzebującym udzielić pomocy w sposób jak najbardziej profesjonalny, udzielona pomoc miała dla pokrzywdzonych wymierne korzyści. Projekt zakłada również działania adresowane bezpośrednio do pokrzywdzonych – spotkania edukacyjne, by zapoznać ich z przysługującymi im prawami oraz terapie lub zajęcia psychologiczne pokrewne, w zależności od potrzeby samych zainteresowanych.
Dotychczasowe kampanie informacyjno-edukacyjne Ministerstwa Sprawiedliwości adresowane do pokrzywdzonych przestępstwem nie były sprofilowane pod kątem szczególnej kategorii pokrzywdzonych jaką są osoby pokrzywdzone przemocą w rodzinie i pomijały uprawnienia przysługujące wyłącznie tej kategorii pokrzywdzonych. Katalog tych uprawnień został znacząco rozszerzony nowelą do ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Tym bardziej uzasadnionym jest podjęcie działań mających na celu zapoznanie z nim zainteresowanych.
Działania przewidziane w projekcie pozwolą na wzmocnienie pozycji osób pokrzywdzonych przemocą w rodzinie i wpłyną na zmniejszenie samego zjawiska przemocy w rodzinie tak o projekcie mówił Wojciech Węgrzyn Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.