„Skuteczni w kryzysie”
Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach – insp. Zbigniew Nowak w dniu 8 maja 2025 roku podpisał Porozumienie Finansowe na realizację projektu pn. „SKUTECZNI W KRYZYSIE” dofinansowany z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021-2027 w ramach naboru nr FBWP.03.01-IZ.00-002/24. Projekt realizowany będzie w partnerstwie z Komendą Wojewódzką Policji w Rzeszowie, Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie oraz Komendą Wojewódzka w Gorzowie Wielkopolskim. Wartość projektu to 8 526 132 PLN, natomiast wysokość dofinansowania to kwota 6 394 599 PLN.
Termin realizacji projektu zgodnie z porozumieniem finansowym nr FBWP.03.01-IZ.00-00061/24 to: 1 września 2025 r. – 31.08.2028 r
Celem projektu podniesienie kwalifikacji funkcjonariuszy zaangażowanych w zarządzanie sytuacją kryzysową spowodowaną działalnością człowieka na obiektach infrastruktury krytycznej oraz zwiększenie potencjału sprzętowego służb i instytucji zaangażowanych w zarządzanie kryzysowe, ochronę ludności i ochronę przestrzeni publicznej oraz infrastruktury krytycznej. Przedsięwzięcia projektowe ukierunkowane będą na udoskonalenie współpracy, podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności, a także wypracowanie nowych procedur i najlepszych praktyk pomiędzy wszystkimi interesariuszami zaangażowanymi w zarządzanie kryzysowe, ochronę ludności i ochronę przestrzeni publicznej oraz IK.
Działania służące osiągnięciu celu:
1. Seminarium inauguracyjne - "Nowe wyzwania w zarządzaniu kryzysowym".
2. Konferencja "Podniesienie kwalifikacji kadry kierowniczej służb i instytucji nadzorujących IK połączone ze szkoleniem eksperckim.
3. Warsztaty eksperckie z zakresu zarządzania sytuacją kryzysową, z uwzględnieniem zasad wymiany informacji pomiędzy służbami a mediami oraz ludnością na terenie objętym kryzysem.
4. Specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy będących członkami Zespołów Antykonfliktowych (ZAK).
5. Regionalne szkolenia kaskadowe, w obszarach objętych spotkaniami eksperckimi (będzie to 9 szkoleń na terenie garnizonów objętych zakresem interwencji projektu).
6. Specjalistyczne szkolenia dla operatorów BSPP.
7. Specjalistyczne szkolenia dla funkcjonariuszy obsługujących system SARUAV i aplikacji SIRON.
8. Organizacja 3 ćwiczeń zgrywających i 2 symulacji z wykorzystaniem ZAK.
9. Seminarium podsumowujące - "Dyskusja praktyków"
10. Zakup sprzętu w tym:
- 2 samochody specjalistyczne mobilne platformy komunikacyjne,
- zakup specjalistycznej mobilnej platformy do przewożenia bezzałogowych statków powietrznych,
- 4 bezzałogowe statki powietrzne (BSPP)
- wysokospecjalistyczny zestaw hakowo - linowy z miernikiem skażeń radioaktywnych
- 4 licencje systemu SARUAV
- wyposażenie i elementy odzieży specjalistycznej do prowadzenia ćwiczeń zgrywających.
11. Działania promocyjno-informacyjne.
Rezultaty:
- 120 os. przygotowanych do rozwiązywania konfliktów;
- 100 pilotów BSPP;
- 16 os. przeszkolonych z obsługi systemu SARUAV;
- 800 os. przeszkolonych w ramach szkoleń kaskadowych;
- wykorzystanie specjalistycznej wiedzy w pracy zawodowej w zarządzaniu sytuacją kryzysową oraz realizacji zadań obronnych;
- stworzenie sieci współpracy pomiędzy garnizonami, w zakresie ochrony infrastruktury krytycznej.
#Fundusze #FunduszeEuropejskie
Opr. EP