Służba, pasja i możliwości – o pracy policjantów ze studentami
Wczoraj pracownicy Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach przeprowadzili zajęcia ze studentami Politechniki Świętokrzyskiej. O zabezpieczaniu śladów na miejscu zbrodni, o typowaniu przestępców i pasjonującej pracy rozmawiała podkomisarz Katarzyna Wójcik i starszy specjalista Justyna Tomczyk.
Jak wygląda ściganie sprawców przestępstw? Co robimy na miejscu zbrodni? Jakie ślady zabezpieczamy i jakie są na to sposoby? Wreszcie – jak połączyć kropki, które pozornie do siebie nie pasują? O tajnikach fascynującej pracy policyjnych techników i pracowników laboratorium kryminalistycznego, ze studentami Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn Politechniki Świętokrzyskiej rozmawiała dziś podkomisarz Katarzyna Wójcik i starszy specjalista Justyna Tomczyk.
Podczas zajęć omówiono sposoby i zasady dokumentowania i zbierania śladów na miejscu popełnienia przestępstwa. Ślady mechaniczne, biologiczne, zapachowe - wszystkie można zabezpieczyć i porównać z innymi próbkami, tak by finalnie rozwiązać kryminalną zagadkę. Prelegenci przekazywaną wiedzę dopełniali ciekawymi przykładami. W jednym z nich do rozwiązania tajemnicy włamania przyczyniło się zabezpieczone na obuwiu podejrzanego maleńkie włókno z dywanu – dokładnie tego, który znajdował się w mieszkaniu gdzie dokonano przestępstwa. Wnioski były dwa: po pierwsze – nawet najmniejszy i pozornie nieistotny ślad może mieć kluczowe znaczenie dla sprawy; po drugie – ta praca może być fascynująca.
Biegła z zakresu chemii podkom. Katarzyna Wójcik omówiła także klasyfikacje środków odurzających oraz sposoby ich badania. Biegła z zakresu badań antroposkopijnych starszy specjalista Justyna Tomczyk omówiła powstawanie portretów pamięciowych – czynniki wpływające na jego tworzenie oraz etapy prac.
Opr. MŚ