Świętokrzyscy policjanci szkolili pracowników Głównego Urzędu Statystycznego w Kielcach
W ślad za szkoleniem ratowników medycznych z samoobrony świętokrzyscy funkcjonariusze przeprowadzili dziś zajęcia z pracownikami Głównego Urzędu Statystycznego w Kielcach. Mundurowi poruszali wiele aspektów związanych z bezpieczeństwem w sytuacjach zagrożenia z jakimi mogą spotkać się podczas prowadzonych czynności służbowych.
Dzisiaj o godzinie 8:00 w budynku Głównego Urzędu Statystycznego w Kielcach świętokrzyscy policjanci rozpoczęli szkolenie pracowników, mające na celu poprawę ich bezpieczeństwa w trakcie wykonywania zadań służbowych w terenie.
Podczas zajęć funkcjonariusze poruszyli wiele kwestii związanych z pracą w terenie i możliwymi sytuacjami kryzysowymi. Mundurowi przekazali m.in. wiedzę na temat:
- Rozpoznawania zagrożeń oraz umiejętności radzenia sobie ze stresem w sytuacji zagrożenia;
- Skutecznych sposobów zwracania uwagi osób postronnych w sytuacji zagrożenia;
- Asertywności i komunikacji w minimalizowaniu ryzyka;
- Zarządzanie agresywnym rozmówcą - metody tłumienia agresji;
- Prowadzenia trudnych rozmów, w szczególności podczas kontaktu z osobami pod wpływem środków odurzających czy alkoholu oraz osobami chorymi psychicznie lub niestabilnymi emocjonalnie.
Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak właściwie postępować w sytuacji kradzieży lub próby kradzieży sprzętu będącego na wyposażeniu ankietera statystycznego. Omówione zostały przestępstwa w zakresie oszustw z użyciem fałszywej tożsamości (np. podszywanie się pod funkcjonariuszy, członków rodziny, banki). Przestawiono statystyki i główne metody działania oszustów oraz sposoby zapobiegania tego rodzaju przestępstwom. Funkcjonariusze nakreślili procedury postępowania w przypadku naruszenia nietykalności cielesnej ankietera, czy popełnienia innego czynu zabronionego na jego szkodę.
Szczegółowej analizie zostały poddane pojęcia takie jak: obrona konieczna, ujęcie obywatelskie, stan wyższej konieczności, a także odpowiedzialność w razie ich przekroczenia.
Podczas pracy w terenie można z spotkać się wieloma zagrożeniami, dlatego policjanci podczas szkolenia podali przykłady tych, które mogą wystąpić najczęściej i szczegółowo je omówili. Pracownicy GUS-u podczas zajęć dowiedzieli się również jak szybko rozpoznać symptomy agresji czy objawy świadczące o tym, że osoba może być pod wpływem alkoholu, narkotyków czy innych środków psychoaktywnych, co może przyczynić się do uniknięcia zagrożenia.
Instruktorzy taktyk i technik interwencji zaprezentowali sposoby jak reagować w sytuacji agresji fizycznej lub słownej. Co zrobić gdy ankieter zostanie zatrzaśnięty w mieszkaniu respondenta oraz procedury postępowania w przypadku znalezienia się w sytuacji zagrożenia takie jak: wezwanie pomocy, ucieczka, metody i techniki samoobrony.
Opr. AM
Źródło: KWP w Kielcach