Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Aktualności

Nowe świadczenie już od lipca

Data publikacji 24.03.2025

Nawet 1800 zł miesięcznie może wynieść dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji. O zasadach nowego świadczenia mówiono podczas briefingu prasowego wojewody Józefa Bryka.

Reforma obejmie Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną oraz Służbę Ochrony Państwa, a nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca tego roku. Dodatek mieszkaniowy dla służb mundurowych będzie wynosił - zależnie od lokalizacji - od 900 do 1800 zł.

Ze względu na obecną sytuację geopolityczną, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wzięło pod uwagę trudne warunki, w jakich przyszło pracować funkcjonariuszom naszych służb. Wychodząc temu naprzeciw, zaproponowano rozwiązania podobne do istniejących już w resorcie obrony narodowej. Te zmiany są potrzebne, aby pomóc funkcjonariuszom i ich rodzinom – powiedział wojewoda Józef Bryk.

Wojewoda podkreślił, że świadczenie jest zwolnione od podatku, a do wyboru będzie jeden z czterech wariantów wsparcia, w zależności od zasobów posiadanych przez daną jednostkę policji czy straży pożarnej. Funkcjonariusze będą mogli skorzystać ze świadczenia mieszkaniowego, przydziału lokalu mieszkalnego, przydziału kwatery tymczasowej lub miejsca w internacie. Zapewni im to większą elastyczność i lepsze dopasowanie warunków mieszkaniowych do konkretnych potrzeb.

Jak zaznaczył pierwszy zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Tomasz Jarosz, są to dobre rozwiązania, na które formacje podległe ministrowi spraw wewnętrznych i administracji czekały od lat. Nowa forma świadczenia będzie przysługiwała zarówno funkcjonariuszowi służby przygotowawczej, jak i stałej.

Zdaniem zastępcy komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Grzegorza Rajcy, te rozwiązania pozwolą motywować już pracujących strażaków do pozostania w służbie, a także zachęcać młodych ludzi, którzy myślą o wstąpieniu w szeregi straży pożarnej. O motywującej formie świadczenia mieszkaniowego mówił także komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach kpt. SG Łukasz Tokarz. Podkreślił, że funkcjonariusze często zmieniają miejsce służby i muszą szukać mieszkań dla siebie i swojej rodziny.

 

Źródło: ŚUW

  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
  • Konferencja prasowa
Powrót na górę strony