Aktualności

To teraz kosztowna noc – doprowadzenie do wytrzeźwienia

Data publikacji 15.01.2025

W minionym roku do jednostek policji w garnizonie świętokrzyskim do wytrzeźwienia doprowadzono ponad 4 tysiące osób. Taki pobyt zawsze związany jest z poniesieniem kosztów. A te niebawem wzrosną. Spędzona noc w policyjnej celi do tej pory kosztowała 135 złotych, już niebawem będzie to kwota 320 złotych.

PDOZ – według definicji to miejsce, gdzie znajduje się pomieszczenie dla osób zatrzymanych lub doprowadzonych w celu wytrzeźwienia. Właśnie tą ostatnią jego funkcją się zajmiemy. Policjanci w różnych okolicznościach, podczas wielu interwencji spotykają się z osobami nietrzeźwymi. Wiele z tych sytuacji swój finał ma właśnie w pomieszczeniu dla osób zatrzymanych. Zaznaczyć należy, że do wytrzeźwienia doprowadzamy osoby, które między innymi, będąc nietrzeźwymi, dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w miejscu pracy. Najczęściej jednak dotyczy to przypadków, gdy osoby te znajdują się w okolicznościach zagrażających ich zdrowiu i życiu lub sami stwarzają takie zagrożenie dla innych. Pomimo faktu, że trzeba spełnić szereg warunków doprowadzenie do wytrzeźwienia jest często stosowanym środkiem. W 2024 roku do PDOZ-ów trafiło 4166 osób w naszym garnizonie, rok wcześniej było to 3902 osoby.

Taki pobyt związany jest z opłatą, która, ustawowo, zawsze stanowi dochód budżetu państwa – po wytrzeźwieniu i opuszczeniu jednostki Policji doprowadzony otrzymuje wezwanie do zapłaty. Tu właśnie szykują się duże zmiany. Przez ostatnich kilka lat przysłowiowa noc w policyjnej celi kosztowała 135 złotych. Zaznaczyć należy, że w zakresie wysokości tej kwoty decyzję podejmuje wojewoda w drodze zarządzenia. Niebawem opłata za pobyt osób doprowadzonych w celu wytrzeźwienia do jednostki Policji wynosić będzie 320 złotych.

Opr. MŚ

Powrót na górę strony