Aktualności

Uwaga na fałszywych doradców inwestycyjnych

Data publikacji 24.10.2024

Blisko 16 000 złotych straciła 66-letnia mieszkanka gminy Bodzechów po tym, jak chciała otrzymać wsparcie w dofinansowaniu do opłat za ogrzewanie gazowe. Kobieta padła ofiarą manipulacji ze strony przestępców, podających się za konsultantów jednej z firm. 66-latka przekazała za pomocą kodów Blików cyberprzestępcom blisko 16 000 złotych. Policjanci apelują - chęć łatwego i szybkiego zysku często kończy się utratą sporej gotówki. Pamiętajmy, że to czy jesteśmy bezpieczni w sieci, zależy w dużej mierze od nas samych!

Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 66-letnia mieszkanka gminy Bodzechów, która padła ofiarą oszustów. Z relacji kobiety wynikało, że w ubiegłym tygodniu na jednym z portali społecznościowych, znalazła ofertę w postaci filmiku z propozycją wsparcia dofinansowania do opłat za ogrzewanie gazowe. W ramach tego seniorka miała zyskać 1500 złotych. Po wypełnieniu formularza skontaktował się z nią rzekomy konsultant, który polecił jej przekazać za pomocą kodu Blik pieniądze w kwocie 800 złotych. Wówczas jak twierdził ruszy cała „machina” związana z zarobkiem. Kiedy mieszkanka gminy Bodzechów oświadczyła rozmówcy, że nie potrafi tego zrobić, oszust zaproponował jej, że „krok po kroku poprowadzi ją za rączkę”. Niczego nie podejrzewająca 66-latka zalogowała się do bankowości elektronicznej i przekazała oszustowi wygenerowany kod. Następnie ze zgłaszającą skontaktował się drugi mężczyzna, który przedstawił się za analityka finansowego i polecił kobiecie zatwierdzanie wygenerowanych  kolejnych  kodów. Mieszkanka gminy Bodzechów myśląc, że kwoty, które wyświetlały jej się w wiadomościach pochodzą z zysku zainwestowanych przez nią środków postępowała zgodnie z otrzymanymi instrukcjami. Po zakończonej rozmowie pokrzywdzona zalogowała się do aplikacji bankowej, gdzie stwierdziła, że z jej konta zniknęły pieniądze w kwocie blisko 16 000 złotych oraz na jej dane został złożony wniosek kredytowy na kwotę blisko 15 000 złotych, który to bank szybko zablokował.

Fałszywe inwestycje to obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą różnych technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. Gwarancja bardzo wysokich zysków bez ryzyka utraty środków finansowych przy minimalnym nakładzie i zaangażowaniu dla wielu wydaje się idealną okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy. Ofiary orientują się, że zostały oszukane w momencie, kiedy chcą wypłacić rzekome zyski. Niejednokrotnie otrzymują wtedy polecenia o konieczności dalszych wpłat. Stosowana przez przestępców wyrafinowana socjotechnika powoduje, że wiele osób, niestety pada ofiarą manipulacji i traci swoje oszczędności. Policjanci ostrzegają przed oszustami i apelują o rozwagę i ostrożność przy każdej transakcji finansowej.

Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki Policji i zgłosić taki fakt.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Powrót na górę strony