Aktualności

Historia z happy endem

Data publikacji 12.09.2024

Wczoraj dzielnicowy z Komisariatu Policji II w Kielcach, który w czasie wolnym od służby spacerował ze swoim dzieckiem zauważył wystraszoną i wyraźnie zagubioną dziewczynkę. Gdy o sprawie powiadomił dyżurnego kieleckiej komendy okazało się, że jest to zaginiona 9-latka, za którą trwają poszukiwania.

Wczoraj, kilka minut po godzinie 15 do dyżurnego kieleckiej komendy wpłynęło zgłoszenie o zaginięciu 9-letniej dziewczynki, która oddaliła się z jednej ze szkół na osiedlu Szydłówek. Policjanci posiadający wizerunek dziewczynki niezwłocznie przystąpili do działań poszukiwawczych na terenie miasta. Po dwóch godzinach poszukiwań, sprawa znalazła swój szczęśliwy finał. Wszystko dzięki czujności dzielnicowego z Komisariatu Policji II w Kielcach, który w czasie wolnym od służby spacerował ze swoim dzieckiem po osiedlu Pakosz. Funkcjonariusz zwrócił uwagę na zagubioną, wystraszoną i zaniepokojoną dziewczynkę. Gdy o całej sytuacji powiadomił dyżurnego kieleckiej komendy, okazało się że jest to 9-latka, o której zaginięciu kilka godzin wcześniej informowali pracownicy szkoły. Na całe szczęście środowe popołudnie miało swoje szczęśliwe zakończenie, bowiem dziewczynka cała i zdrowa trafiła pod opiekę rodziców.

Co robić kiedy zgubi się dziecko? Policjanci radzą jak zachować się w takiej chwili, aby szybko odnaleźć dziecko:

1. Jak szukać dziecka

  • Najważniejsza zasada, to nie szukać „po cichu”. Warto zastosować technikę, która wciągnie do poszukiwań więcej osób, dlatego należy zamiast imienia wykrzykiwać opis wyglądu dziecka. Na przykład: "szukam chłopca: 4 lata, blond włosy, czerwona bluzka, zielone spodenki". Metoda działa skutecznie, bowiem więcej osób może zauważyć konkretne dziecko, a jeżeli ktoś chciałby je skrzywdzić, to jest szansa, że zrezygnuje ze swoich zamiarów.
  • Gdy wołamy w tłumie konkretne imię, nikt kto nie jest z dzieckiem związany nie zareaguje, a dziecko często pochłonięte zabawą może nie słyszeć wołania rodzica.
  • Jeśli jesteśmy w parku rozrywki, galerii handlowej i podobnych miejscach należy zgłosić się do osoby z obsługi, która może przywołać dziecko przez głośnik. Będąc na plaży, udaj się do ratownika, poinformuj o zajściu, z jego budki łatwiej dostrzeżesz dziecko w tłumie.

2. Co powinno zrobić dziecko

  • Małe dziecko powinno zawsze pozostać w miejscu, gdzie po raz ostatni widziało rodzica lub opiekuna, starsze dziecko może przemieścić się w miejsce wcześniej wspólnie ustalone z najbliższymi.
  • Gdy dziecko się zgubi, powinno poprosić o pomoc pracownika służb: policjanta lub strażnika miejskiego, jeżeli takich osób nie ma w pobliżu należy zapytać o pomoc kobietę z dzieckiem, rodzinę lub dziadków z wnukami.
  • Starsze dziecko powinno zostać nauczone, jak ma się zachować w sytuacji kryzysowej: od zgubienia się, zaczepienia przez obcego, po Twoje zasłabnięcie. Odpowiednie przygotowanie dziecka na wypadek zgubienia się, może uchronić je przed lękami czy traumą w przyszłości.

3. Jak szukać rodzica zagubionego dziecka

  • Kiedy zobaczysz zagubione dziecko najlepiej zwróć się do właściciela obiektu, w którym się znajdujesz, rodzic zapewne tam będzie również szukał dziecka. Nie zabieraj dziecka z miejsca, w którym je znalazłeś, bo opiekun może wrócić na to miejsce.
  • Na zatłoczonych placach lub na plaży, warto jak najszybciej zawiadomić policję lub straż miejską oraz ratowników wodnych.
  • Gdy znajdziemy zagubionego malucha najlepiej zebrać wokół niego grupę ludzi i głośno klaskać, aby zwrócić uwagę szukających go opiekunów, można także wziąć je na ramiona, żeby było widoczne, a osoby przy nim powinny machać rękami zwracając na siebie dodatkową uwagę.

Źródło KMP w Kielcach

  • dzielnicowy
Powrót na górę strony