Aktualności

Policjanci pomogli zabłąkanym grzybiarzom

Data publikacji 26.06.2024

Dwie osoby, które przyjechały na grzybobranie i straciły orientację w lesie ratowali wczoraj z opresji stopniccy policjanci. Małżeństwo z województwa małopolskiego, zbierając grzyby w lesie na terenie gminy Gnojno zgubiło się i nie wiedzieli, gdzie się znajdują. Z pomocą ruszyli policjanci.

Wczoraj przed południem, na grzybobranie do lasu w gminie Gnojno wybrało się małżeństwo z małopolski. Samochód zaparkowali na poboczu drogi i ruszyli zbierać grzyby. Po pewnym czasie zorientowali się, że stracili orientację w lesie i nie potrafią wrócić do zaparkowanego auta. Zadzwonili na numer alarmowy 112 i opisali swoją sytuację. Dyżurny z Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju w rejon zdarzenia zadysponował policjantów z miejscowego komisariatu. Dyżurny, a także mundurowi którzy przybyli na miejsce utrzymywali kontakt telefoniczny z 70-latkiem i jego 66-letnią małżonką. Polecili, aby nasłuchiwali sygnałów dźwiękowych włączonych przez radiowóz. Ostatecznie seniorzy cali i zdrowi bezpiecznie wyszli z lasu.               

Wczorajsza historia zakończyła się szczęśliwie, ale pamiętajmy, że nawet doświadczony grzybiarz może stracić orientację w terenie. Musimy także pamiętać, że z roku na rok stajemy się coraz starsi i stan zdrowia także może ulec zmianom. Nigdy nie wiadomo, w którym momencie będziemy potrzebować pomocy. Dlatego pamiętajmy, aby wybierając się na grzyby zabrać ze sobą telefon komórkowy, jak również nie chodzić po lesie samotnie.

Aby uniknąć sytuacji zagubienia się w lesie oraz narażania na obawy i lęk najbliższych o nasze bezpieczeństwo, zdrowie i życie, a także organizowania akcji poszukiwawczych m. n. przez Policję należy przestrzegać podstawowych zasad:

  • Przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać.
  • Określić, kiedy zamierzamy wrócić.
  • Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób.
  • Postarać się dodać do stroju elementy odblaskowe. W czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.
  • Poinformować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasu powrotu.
  • Jeśli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, chore należy nie tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
  • Należy znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne na danym terenie, który ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.

Opr. TP

Źródło: KPP w Busku – Zdroju

Powrót na górę strony