Wszystko zaczyna się od telefonu – rozważ zmianę numeru
Oszuści starają się modyfikować swoje działania. Nieustannie doskonalą swoje techniki manipulacji by dobrać się do oszczędności seniorów. Często jednak ich pierwszy kontakt ma bardzo tradycyjny wymiar – telefon stacjonarny. Warto rozważyć zmianę numeru, tak by kontakt nie znajdował się w starych książkach telefonicznych.
Książka telefoniczna – zapomniany przez wielu zbiór, w którym znajdują się kontakty telefoniczne wraz z adresami mieszkańców danego regionu. Młodsze pokolenia w swoim życiu nawet nie zetknęły się z tym archaicznym już „urządzeniem”. Na internetowych aukcjach, tego typu książki można kupić już za kilka złotych. No bo po co komu zbiór telefonów stacjonarnych sprzed kilkunastu, kilkudziesięciu lat..?
Trzeba pamiętać, że niektóre numery w książkach telefonicznych wciąż są aktywne. Należą do seniorów, którzy są idealnym celem oszustów. Przestępcy bardzo często pierwszy kontakt z potencjalną ofiarą nawiązują w ten właśnie sposób. A potem klasyka:
- Przedstawiają się jako ktoś z rodziny, policjant, prokurator lub bankowiec
- Pada informacja o wypadku, o zagrożeniu oszczędności, o tajnej akcji Policji
- Pojawia się presja czasu, nerwy i stres
- Wreszcie pojawia się rozwiązanie problemu – trzeba wypłacić i przekazać pieniądze lub wpłacić je na wskazany rachunek, ewentualnie udostępnić dane do bankowości
- Kiedy zastosujemy się do wskazówek tracimy oszczędności
Każde połączenie tego typu należy przerwać! Uspokoić się i zadzwonić do rodziny, spokojnie sprawdzić konto bankowe i powiadomić służby o próbie oszustwa.
Aby uniemożliwić działanie przestępcom warto rozważyć zmianę numeru telefonu. Jeśli ktokolwiek ma potrzebę posiadania stacjonarnego telefonu, nie musi z niego rezygnować – wystarczy zmienić numer aby nie znalazł się w przypadkowej książce telefonicznej sprzed dwudziestu lat.
Opr. MŚ