Prawa człowieka w obliczu II Wojny Światowej
Dziś w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach, odbyło się spotkanie edukacyjne, w ramach wprowadzenia technik i metod retrospektywnych w procesie nauczania z zakresu ochrony praw człowieka. Spotkanie skierowane było do wszystkich funkcjonariuszy i pracowników Policji garnizonu świętokrzyskiego. Partnerem w realizacji zadania było Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.
W tematykę spotkania wszystkich jego uczestników wprowadziła Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach ds. Ochrony Praw Człowieka, Pani nadkom. Joanna Michałek. Interesujący wykład – Śmierć na „prawie” niemieckim wygłosił Pan dr Hubert Seńczyszyn – Kustosz Mauzoleum. Nawiązując do tragedii jaka dotknęła mieszkańców Wsi Michniów, zobrazował uczestnikom szkolenia do czego może doprowadzić radykalizacja poglądów oraz mowa nienawiści i brak szacunku do drugiego człowieka.
Warto podkreślić, że Mauzoleum w Michniowie jest muzeum historyczno-martyrologicznym, którego głównym celem jest zachowanie pamięci o 817 spacyfikowanych w czasie II Wojny Światowej wsiach polskich. Ze względu na znajdujący się na jego terenie zbiorowy grób pomordowanych mieszkańców Michniowa, Muzeum jest jednocześnie miejscem Pamięci Narodowej.
Opr. JM