95 lat Rodziny Policyjnej – konferencja
Dziś odbyła się konferencja poświęcona stowarzyszeniu „Rodzina Policyjna 1939 roku”. Podczas spotkania omówiono jego historię oraz obecne funkcjonowanie. Dodatkowym powodem, dla którego na Sali Narad Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zebrali się znamienici goście było ogłoszenie wyników konkursu historycznego wiedzy o Policji – doskonale wpisującego się w tematykę konferencji.
95. Rocznica Powstania Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”. Jej współcześni następcy – konferencja poświęcona organizacji pielęgnującej pamięć o funkcjonariuszach-bohaterach, którzy w obronie ojczyzny poświęcili własne życie. Jubileusz był dobrą okazją by porozmawiać o historii stowarzyszenia oraz omówić jego obecną działalność.
Wydarzenie rozpoczęło się na dziedzińcu Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach od złożenia kwiatów i wiązanek przy tablicy upamiętniającej funkcjonariuszy Policji Państwowej poległych w obronie Ojczyzny.
W konferencji uczestniczyła inspektor dr. Agata Malasińska-Nagórny – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Pani Grażyna Szkonter – Prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.”, Dyrektor Departamentu Infrastruktury, Transportu i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Pani Anna Grzela, Naczelnik Wydziału Edukacji Historycznej Gabinetu Komendanta Głównego Policji inspektor Robert Horosz, a także przedstawiciele kierownictwa poszczególnych jednostek Policji garnizonu świętokrzyskiego. Obecna była także Pani Teresa Piwnik – bratanica patrona świętokrzyskiej Policji Jana Piwnika „Ponurego”.
Spotkanie było także idealną okazją do ogłoszenia wyników konkursu historycznego wiedzy o Policji, który odbył się niedawno. Zawodnicy, wśród których znajdowali się uczniowie i policjanci odpowiadali na pytania dotyczące historii Policji Państwowej II RP oraz patrona świętokrzyskich stróżów prawa. Spośród blisko dwudziestu uczestników wyłoniono najlepszych:
POLICJANCI
- I miejsce – asp. szt. Grzegorz Kazuń z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach
- II miejsce – podkom. Mariusz Stojek z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju
- III miejsce – asp. szt. Wojciech Piwowarski z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju
UCZNIOWIE
- I miejsce – Julia Żółciak z liceum Ogólnokształcącego w Zespole Placówek Oświatowych w Bogorii
- II miejsce – Gabriela Marszałek z Zespołu Szkół Doskonalenia Zawodowego w Kielcach
- III miejsce – Filip Maciejczyk z Zespołu Szkół nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie
Dodatkowo wyróżnienie specjalne otrzymał Norbert Niziałek z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.
Nagrody wręczyła insp. dr Agata Malasińska-Nagórny oraz prezes Stowarzyszenia Pani Grażyna Szkonter.
Medal Jadwigi Dunin-Borkowskiej Maleszewskiej – organizatorki i pierwszej przewodniczącej Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” był dziś kolejnym wyróżnieniem. Odznaczenie przyznawane jest m.in. za zasługi w przywracaniu prawdziwej historii Polski w aspekcie służb mundurowych II RP.
Medalami wyróżniono:
- Komendanta Powiatowego Policji w Sandomierzu inspektora Ryszarda Komańskiego
- Dyrektora Archiwum Państwowego w Kielcach Panią dr Wiesławę Rutkowską
Medale zostały wręczone przez Pana Jarosława Olbrychowskiego – Prezesa Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939r.” w Łodzi oraz Prezesa Świętokrzyskiego Stowarzyszenia, Panią Grażynę Szkonter.
W przemówieniach nie zabrakło podziękowań za wyróżnienia oraz gratulacji dla laureatów konkursu. Wielokrotnie podkreślano, jak ważne jest pielęgnowanie tej pamięci i dbanie o historyczną prawdę.
Opr. MŚ