Aktualności

Uwaga protest! Szczególne utrudnienia dojazdu do Kielc!

Data publikacji 18.03.2024

W środę i czwartek na terenie województwa planowane są kolejne protesty rolników. Tradycyjnie, uczestnicy ruchu drogowego najbardziej odczują skutki blokowania ulic. Mieszkańcy Kielc i powiatu, a także okolic Buska-Zdroju oraz Jędrzejowa napotkają na drogach wiele utrudnień. Jeżeli możliwe jest odłożenie podróży na inny dzień, warto się nad tym zastanowić. Komunikacja zbiorowa, zgodnie z zapewnieniami, będzie działać według rozkładów jazdy i bez utrudnień. Podróżujący spoza Kielc, którzy będą próbować dostać się do miasta napotkają blokady dróg.

Do Urzędu Miasta Kielce wpłynęło 7 zawiadomień o planowanych akcjach protestacyjnych rolników w najbliższą środę i czwartek (20 i 21 marca). W poniedziałek, 18 marca zastępca prezydenta Kielc Bożena Szczypiór, spotkała się w ratuszu z organizatorami blokad, w celu omówienia szczegółów i ostatecznego przebiegu protestu. Podczas rozmów ustalono, że podobnie jak w czasie ubiegłotygodniowej manifestacji, organizatorzy protestu będą przepuszczać autobusy komunikacji miejskiej oraz kursowe busy, zapewniony także będzie „korytarz życia” dla służb ratunkowych.

 

Nad bezpiecznym przebiegiem protestu ponownie będzie czuwać policja. Organizatorzy zgromadzeń planują przeprowadzić je w dniach 20 i 21 marca.

 

Pierwszego dnia zablokowane zostaną w obu kierunkach skrzyżowania i ronda przy wjazdach do Kielc tj.  

  • rondo Czwartaków (wjazd od strony Sukowa),
  • skrzyżowanie ul. Ściegiennego z ul. Weterynaryjną (wjazd od strony Morawicy),
  • skrzyżowanie ul. Krakowskiej z ul. Kadena (okolice danej Agromy, wjazd od Krakowa),
  • rondo ul. Piekoszowska, ul. Białogońska, ul. Malików (wjazd od Piekoszowa),
  • skrzyżowanie ul. Łódzkiej z ul. Transportowców (wjazd od Łodzi).

 

Dodatkowo w sąsiednich gminach zgłoszone zostały blokady na:

- rondo Cedzyna (droga 74, 745, S74),

- skrzyżowanie Wiśniówka (droga 73 – kierunek S7 Kraków-Warszawa).

Utrudnienia w tych lokalizacjach potrwają od 20 marca od godziny 7:00 do 21 marca około godziny 9:00. Organizatorzy udostępnili mapę z oznaczeniem planowanych protestów – mapa.

Drugiego dnia, tj. 21 marca, pojazdy z ww. lokalizacji przemieszczą się na al. IX Wieków Kielc, gdzie akcja protestacyjna będzie kontynuowana. Całkowicie zablokowana będzie al. IX Wieków Kielc w obu kierunkach na odcinku od ronda Herlinga-Grudzińskiego do skrzyżowania z ul. Radiową i wyjazdem z pl. Św. Wojciecha.  Protest w tym miejscu, według zgłoszeń organizatora, potrwa od 21 marca od godziny 7:00 i zakończy się około północy z 21 na 22 marca.

 

W związku z planowanym w dniu 21 marca na godzinę 7:00 wjazdem do centrum Kielc protestujących rolników, utrudnień należy spodziewać się już kilka godzin wcześniej.

- Mamy świadomość, że te protesty mogą być bardziej odczuwalne niż te zeszłotygodniowe. Dlatego raz jeszcze zachęcamy mieszkańców do korzystania w tym trudnym czasie z komunikacji miejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z policją i służbami ratunkowymi, będziemy na bieżąco monitorować sytuację na ulicach podczas zgromadzenia. Naszym priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców oraz czuwanie nad zgodnym z prawem przebiegiem protestu – mówi Bożena Szczypiór, zastępca prezydenta Kielc.

 

 

Zmiany w organizacji ruchu

W związku z planowaną blokadą al. IX Wieków w dniu 21 marca świętokrzyscy policjanci wdrożą niezbędne działania w celu zminimalizowania utrudnień w ruchu drogowym.

Drogi dojazdowe, na których wystąpią utrudnienia:

  • ulica 1-go Maja na odcinku od skrzyżowania z ul. Gosiewskiego do ronda Herlinga-Grudzińskiego,
  • wyjazd i wjazd w ulicę Czarnowską,
  • wyjazd i wjazd w ulicę Okrzei,
  • wyjazd i wjazd w ulicę Paderewskiego,
  • wyjazd i wjazd w ulicę Pelca,
  • aleja IX Wieków Kielc na odcinku od skrzyżowania z ul. Radiową do ul. Warszawskiej,
  • ul. Warszawska na odcinku pomiędzy pasem do zawracania, a skrzyżowaniem z al. IX Wieków Kielc,
  • ul. Nowy Świat na odcinku od skrzyżowania z al. IX Wieków do Urzędu Wojewódzkiego (oba kierunki).

 

Zmiany nie dotyczą pojazdów komunikacji zbiorowej oraz służb ratowniczych (pogotowie, straż pożarna, policja, straż miejska).

 

W miejscach protestów, ruchem sterować będą policjanci. Pojazdy kierowane będą na alternatywne trasy.

 

Zmiany w komunikacji miejskiej

W związku z planowanym protestem rolników mogą wystąpić utrudnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej w Kielcach (linie miejskie oraz podmiejskie).

W czwartek 21 marca ze względu na brak skrętu z alei IX Wieków Kielc w ulicę Pelca zawieszone zostaje kursowanie autobusów 0W i 0Z. Natomiast autobusy linii 103 zostają przekierowane na ulicę Paderewskiego z zastrzeżeniem, że jeżeli również tam wystąpi brak przejazdu, mogą zostać skierowane na jeszcze inną trasę.

Zgodnie z deklaracją pozostałe autobusy komunikacji miejskiej mają być przepuszczane zewnętrznym pasem alei IX Wieków Kielc. Jeżeli jednak wystąpi problem z przejazdem i policja ze względów bezpieczeństwa nie zezwoli na ich wjazd, to w trybie awaryjnym zostaną one skierowane na trasy objazdowe.

Miasto Kielce oraz Zarząd Transportu Miejskiego będą na bieżąco zamieszczać komunikaty na stronie internetowej pod adresem kielce.eu oraz ztm.kielce.pl, a także na profilach społecznościowych na Facebooku.

Dodatkowo, w środę wystąpią utrudnienia na terenie powiatu jędrzejowskiego i buskiego.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

  • Nagłowice – droga krajowa 78 oraz droga wojewódzka 742 (rondo)
  • Piaski – droga krajowa 78 oraz droga wojewódzka 768 (rondo)

POWIAT BUSKI

  • Nowy Korczyn – skrzyżowanie ulic Buskiej i Sandomierskiej
  • Słupia Pacanowska – droga krajowa 73 oraz skrzyżowanie dróg krajowych 73 i 79

Źródło: UM Kielce/KMP Kielce

Powrót na górę strony