Aktualności

Uwaga na fałszywe wiadomości przy sprzedaży

Data publikacji 12.03.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe za pośrednictwem internetowych komunikatorów z podejrzanymi linkami. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony, łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskują dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.
Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosiła się 33-latka. Kobieta poinformowała stróżów prawa, że kilka dni temu na jednym z portali ogłoszeniowych wystawiła do sprzedaży bluzę. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającą skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez nią rzeczy. „Kontrahentka” poprosiła sprzedającą o otworzenie przesłanego linka i potwierdzenie odbioru pieniędzy za zakupiony towar. Niczego nie świadoma mieszkanka Ostrowca Świętokrzyskiego kliknęła w otrzymany link. Tam po wpisaniu wszystkich danych do bankowości elektronicznej, przekierowało ją na stronę banku. Następnie kobieta otrzymała telefon od mężczyzny, który przedstawił się za pracownika firmy kurierskiej. Zmanipulowana przez oszusta ostrowczanka zarejestrowała się ponownie do bankowości elektronicznej i podała mu dwa kody Blik. Jak się okazało w ciągu dwóch dni cyberprzestępcy wypłacili z jej konta łącznie 10 000 złotych.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
•    Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
•    Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
•    Nie zapisujemy loginu ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
•    Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
•    Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
•    Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Opr. EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyskim

 

Powrót na górę strony