Narada kadry kierowniczej świętokrzyskiej Policji – podsumowanie roku
Wczoraj w Sielpi Wielkiej rozpoczęła się narada roczna kierownictwa świętokrzyskiej Policji. Podczas odprawy podsumowano roczną pracę garnizonu. Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Grzegorz Napiórkowski omówił stan bezpieczeństwa i efekty policyjnych działań. W naradzie uczestniczyli także: Wojewoda Świętokrzyski Pan Józef Bryk, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pan Andrzej Bętkowski, Prokurator Okręgowy Dariusz Dryjas, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej nadbryg. Krzysztof Ciosek oraz Burmistrz Miasta i Gminy Końskie Pan Krzysztof Obratański.
Na terenie powiatu koneckiego, w Sielpi Wielkiej, odbyła się odprawa kadry kierowniczej Policji garnizonu świętokrzyskiego. Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Grzegorz Napiórkowski podsumował miniony 2023 rok, prezentując stan bezpieczeństwa w województwie oraz przedstawiając priorytety na przyszłość.
Po rozpoczęciu narady, głos zabrał Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Tomasz Jarosz, który omówił zagadnienia związane z pionem prewencji. W garnizonie świętokrzyskim służy ponad 3000 policjantów, ponad dwa tysiące stanowią funkcjonariusze pionu nadzorowanego przez inspektora Jarosza.
W 2023 roku, każdego dnia do służby średnio kierowano 456 policjantów prewencji oraz 132 funkcjonariuszy drogówki. Codziennie przeprowadzali blisko 450 interwencji, ujawniając przy tym 590 wykroczeń, wykrywając 41 przestępstw i zatrzymując na gorącym uczynku ośmiu sprawców. W minionym roku policjanci zabezpieczyli m.in. 169 imprez masowych, 104 zgromadzenia publiczne i 150 przejazdów z kibicami.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz bardziej popularnym narzędziem wykorzystywanym przez mieszkańców województwa. W 2023 roku za jej pośrednictwem dokonano ponad 15 tysięcy zgłoszeń, których potwierdzalność przekracza 60 procent.
Policjanci zajmujący się profilaktyką społeczną w ubiegłym roku przeprowadzili 7535 spotkań, w których uczestniczyło łącznie ponad 200 tysięcy osób. Podczas działań poruszano tematy związane m. in. z bezpieczeństwem w każdej grupie wiekowej, cyberzagrożeniami i uzależnieniami.
Na świętokrzyskich drogach doszło do 669 wypadków, w których rannych zostało 787 osób. W zdarzeniach drogowych życie straciło 85 osób. Podczas narady omówiono plany i strategie mające na celu poprawę bezpieczeństwa w tym zakresie.
Warto dodać, że policjanci oddziału prewencji rotacyjnie pełnili służbę przy wschodniej granicy. W ciągu roku 807 funkcjonariuszy uczestniczyło w 95 wyjazdach.
Działania pionu kryminalnego podsumował Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Andrzej Patrzałek. Miniony rok przyniósł wiele realizacji, dzięki którym zatrzymywane były osoby związane z przestępczością zorganizowaną, w tym oszuści działający popularnymi metodami „na wnuczka”, „na policjanta”. W 2023 roku na terenie województwa świętokrzyskiego odnotowano blisko dwadzieścia tysięcy przestępstw. Ich wykrywalność przekroczyła 75 procent. Policjanci zwalczający przestępczość narkotykową zabezpieczyli ponad 125 kilogramów nielegalnych substancji.
Pion logistyki omówiła Zastępca Komendanta Wojewódzkiego w Kielcach insp. dr Agata Malasińska-Nagórny. Liczne remonty i inwestycje stanowiły duży obszar działalności komendy, na te cele przeznaczono blisko 14 milionów złotych. Wśród najważniejszych warto wymienić sfinalizowanie budowy nowej siedziby Komisariatu Policji w Sędziszowie, kolejne etapy związane z budową siedziby Zarządu w Kielcach CBZC, podpisanie umów na budowy posterunków w Wiślicy i Bogorii oraz komisariatu w Małogoszczy, a także liczne zadania remontowe.
Miniony rok to także zakupy sprzętu – zarówno tego podstawowego, wykorzystywanego w codziennej służbie, jak i wyposażenia laboratorium, łączności i informatyki oraz dronów. Flota garnizonu wzbogaciła się o 36 pojazdów, niektóre zakupy współfinansowano ze środków samorządów oraz WFOŚiGW.
Policjanci uczestniczyli w programach prozdrowotnych i edukacyjnych. Wystarczy wskazać na Regionalny Program Operacyjny Województwa Świętokrzyskiego SIŁA W RÓWNOWADZE, gdzie policjanci mogli zadbać o własne zdrowie – odpowiednie nawyki, badania, szkolenia. Wartym uwagi był także Projekt CYBERBANK 3.0, gdzie z instytucjami bankowymi opracowywano wspólne działania na rzecz bezpieczeństwa.
Opr. MŚ