Cyberbank 3.0 – projekt edukacji ekonomicznej Narodowego Banku Polskiego
Upowszechnianie zasad bezpiecznego korzystania z bankowości elektronicznej oraz popularyzacja wiedzy na temat inwestowania i świadomego zaciągania zobowiązań za pośrednictwem Internetu były celem projektu. Uczestnicy przedsięwzięcia, w ramach szkoleń, uzyskują wiedzę jak chronić swoje finanse przed cyberprzestępcami oraz jak bezpiecznie realizować wszelkiego rodzaju płatności.
W dniach 15-16 maja 2023r. w Centrum Edukacyjnym ŚCDN w Wólce Milanowskiej, odbyły się warsztaty dla funkcjonariuszy Policji garnizonu świętokrzyskiego. Z uwagi na konieczność zaangażowania do współpracy kierowników jednostek administracji rządowej i samorządowej oraz zaplanowany w projekcie cykl szkoleń dla pracowników urzędów byli to komendanci oraz naczelnicy wydziałów. Interaktywne warsztaty przeprowadzili policyjni eksperci zajmujący się tematyką zwalczania przestępstw o charakterze oszustwa bankowego. W tematykę warsztatów wprowadził uczestników Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach nadinsp. dr Jarosław Kaleta. Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Kielcach insp. Marzena Piórkowska przedstawiła dotychczas realizowane zadania ukierunkowane na ograniczesnie ilości przestępstw o charakterze oszustwa bankowego oraz uzasadniła potrzebę rozszerzenia działań profilaktycznych na osoby w wieku aktywności zawodowej.
Ofertę edukacyjną wzbogacili przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego, który reprezentował Dyrektor Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego w Kielcach Pan Wojciech Górski. W panelu edukacyjnym informacje na temat bezpieczeństwa w obrocie gotówkowym przedstawił główny specjalista w Oddziale Okręgowym NBP Pan Łukasz Pastuszyński. Informacje na temat dwuskładnikowego uwierzytelniania płatności przedstawili przedstawicie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Kielcach, które na warsztatach reprezentował Naczelnik Wydziału w Kielcach Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości podinsp. Tomasz Trzos.
Tematykę kształtowania polityki dyscyplinarnej w kierowanych jednostkach m. in. w obszarze cyberprzestępczości omówił Dyrektor Biura Kadr i Szkolenia insp. Jarosław Siekierski. Kolejne wystąpienia dotyczyły analizy konkretnych przypadków, które miały miejsce na terenie województwa świętokrzyskiego. Do wyżej wymienionej tematyki wprowadził uczestników Naczelnik Wydziału Kryminalnego KWP w Kielcach mł. insp. Marcin Rasała.
Kolejny dzień warsztatów to wystąpienia odnoszące się do omówienia samej konstrukcji projektu oraz sposobu realizacji, a także podejmowania współpracy z mediami oraz zasad prowadzenia kampanii informacyjnej. Były to panele prowadzone przez Koordynatora Projektu oraz Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego policji w Kielcach podinsp. Kamila Tokarskiego.
Opr. EP