Aktualności

NURD na świętokrzyskich drogach

Data publikacji 23.03.2023

Wczoraj policjanci garnizonu świętokrzyskiego brali udział w ogólnopolskiej akcji „NURD" (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego). Funkcjonariusze zwracali szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych i rowerzystów. Na świętokrzyskie drogi policjanci wyjechali w radiowozach oznakowanych i nieoznakowanych, a na terenie Kielc wspierał ich policyjny dron.

Cel wczorajszej akcji był jasny – zwiększenie bezpieczeństwa pieszych i cyklistów, którzy podczas zdarzeń drogowych są szczególnie narażeni na ich tragiczne konsekwencje. Wczoraj policjanci na świętokrzyskich drogach skupili swoją uwagę głównie na zachowaniach kierowców pojazdów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego. Chodzi głównie o pieszych i rowerzystów. To właśnie ta grupa w czasie kolizji z samochodem jest najbardziej narażona na przykre konsekwencje tych zdarzeń, często ponosząc dotkliwe konsekwencje zdrowotne.

Policjanci czuwający nad bezpieczeństwem świętokrzyskich dróg ujawnili wczoraj 340 wykroczeń popełnionych przez kierujących. Najbardziej popularnymi były zachowania polegające na wyprzedzaniu na przejściu dla pieszych lub omijaniu pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem by umożliwić pieszemu bezpieczne dotarcie na drugą stronę drogi. Przekraczanie dopuszczalnej prędkości niestety także stanowiło popularną przewinę kierujących.

W tym zestawieniu piesi i rowerzyści nie zawsze swoim zachowaniem wykazywali bezpieczne nawyki. Piesi przemieszczający się po świętokrzyskich drogach popełnili 47 wykroczeń, rowerzyści – 40. Błędy w zachowaniach niechronionych uczestników ruchu drogowego polegały głównie na przechodzeniu w miejscu niedozwolonym, wchodzeniu bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd oraz przejeżdżaniu rowerem przez przejście dla pieszych.

Opr. MŚ

  • podczas działań NURD
  • podczas działań NURD
  • podczas działań NURD
  • podczas działań NURD
  • podczas działań NURD

Film NURD_maly.mp4

Pobierz plik NURD_maly.mp4 (format mp4 - rozmiar 4.5 MB)

Pliki do pobrania

  • 11.42 KB
    Deskrypcja tekstowa do filmu
Powrót na górę strony