Oszuści nadal atakują
Policjanci ostrzegają przed oszustami podającymi się za pracowników banków i Policji. Drogą telefoniczną oszuści przekonują, że są konsultantami banku i nakłaniają swoich „klientów” do zainstalowania specjalnej aplikacji. Dzięki tej metodzie sprawcy są w stanie przejąć dostęp do konta bankowego ofiary i środków na nim zgromadzonych. Niekiedy nawet zaciągają pożyczki. W ten sposób mieszkaniec gminy Bodzechów stracił 2000 złotych.
Początek zazwyczaj jest taki sam. Oszust dzwoni do konkretnej osoby, w trakcie połączenia informuje rozmówcę, że ktoś próbuje dokonać transakcji z jego konta. Następnie dzwoniący twierdzi, że osoba, która próbuje wyłudzić pieniądze widnieje zarejestrowana w systemach jako „oszust”. Aby zapobiec fałszywej transakcji, ofiara oszusta musi o całym zdarzeniu poinformować bank. Po chwili pokrzywdzony odbiera połączenie, z numeru, który wskazuje właśnie na infolinię banku (to kolejny fortel przestępców). Dzwoniący przedstawia się, że jest pracownikiem placówki i informuje o niepokojących transakcjach na koncie ofiary. Aby zapobiec i unieważnić te przelewy „konsultant” poleca zainstalowanie aplikacji (ogólnodostępnej), która umożliwia mu wykonywanie zdalnych działań na smartfonie lub komputerze rozmówcy. W ten sposób oszust uzyskuje dostęp do urządzenia ofiary i tym samym konta, z którego wykonuje przelewy, a następnie wypłaca zgromadzone na nim środki, a nawet próbuje zaciągnąć kredyt na konto ofiary.
Tak właśnie było w przypadku mieszkańca gminy Bodzechów, który został oszukany przez dwóch mężczyzn. Pierwszy z nich podawał się za pracownika Komendy Głównej Policji, a drugi za pracownika banku. Dzwoniący mężczyźni poinformowali klienta banku o podejrzanym przelewie z jego konta w wysokości 600 złotych. Fałszywy policjant dzwonił z numeru, który telefon zgłaszającego zidentyfikował jako „Komenda Główna Policji”. Podczas połączenia z „konsultantem” aparat wyświetlał oficjalny numer banku.
Fałszywy pracownik banku twierdził, że istnieje możliwość zablokowania wypłaty poprzez zainstalowanie odpowiedniej aplikacji oraz przeskanowanie telefonu pod kątem wirusów. Aplikacja miała dodatkowo zapewnić bezpieczeństwo finansowe przed kolejnymi kradzieżami pieniędzy z konta bankowego. Zaniepokojony sytuacją i niczego nieświadomy mężczyzna, wykonywał wszystkie polecenia fałszywego pracownika banku. Tym sposobem z konta mężczyzny zniknęło 2000 złotych.
Funkcjonariusze przyjęli od pokrzywdzonego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa na jego szkodę. Policjanci będą teraz prowadzili czynności mające na celu wyjaśnienie sprawy oraz ustalenie i zatrzymanie sprawcy.
Policjanci przypominają i ostrzegają: pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta, a tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS; nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. WAŻNE - tożsamość konsultanta zawsze można potwierdzić dzwoniąc na infolinię. O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję dzwoniąc na numer alarmowy 112.
Nie daj się oszukać!
Policjanci ostrzegają i radzą:
- bądź ostrożny w kontaktach telefonicznych z nieznajomymi, nawet rzekomymi pracownikami banku,
- chroń swoje dane, w tym również numery telefonów - nawet nie zorientujesz się, że zamiast SMS-a od krewnych czy znajomych, do których masz zaufanie, dostaniesz wiadomość od cyberoszustów (np. z prośbą o podanie kodu BLIK czy zlecenie przelewu) i stracisz swoje pieniądze,
- nie instaluj dodatkowych programów na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości elektronicznej. Czerwona lampka powinna zapalić się, zwłaszcza gdy osoba podająca się za pracownika banku wymaga zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania czy aplikacji do zdalnej obsługi telefonu komórkowego czy pulpitu. W takiej sytuacji rozłącz się i najlepiej z innego aparatu telefonicznego zadzwoń do biura obsługi klienta banku.
-nie udostępniaj telefonicznie nikomu swoich danych do logowania w internetowym systemie bankowości elektronicznej, nawet pracownikom banku.
- nie autoryzuj przelewów, których sam nie wykonujesz. Nie podawaj żadnych kodów autoryzacyjnych w przypadku, kiedy ktoś do Ciebie dzwoni (niezależnie z jakiego numeru).
- nie otwieraj przesyłanych linków, nie znając ich nadawcy ani zawartości.
- podejrzewając, że ktoś próbuje Cię oszukać, natychmiast powiadom policję.
Opr. EW
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski