Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112
Numer alarmowy 112 łączy służby dyspozytorskie trzech najważniejszych służb ratowniczych, czyli pogotowia, policji i straży pożarnej. System funkcjonuje na terenie całego kraju i składa się z 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W województwie świętokrzyskim działa od 2014 roku. Dziś 11 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112.
112 to jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy używany w sieci telefonów stacjonarnych jak również komórkowych. Zgłoszenia osób dzwoniących na ten numer trafiają do operatorów w Centrach Powiadamiania Ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów ratownictwa medycznego, Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.
Od 18 czerwca 2012 r. na terenie woj. świętokrzyskiego funkcjonuje Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Kielcach. W początkowej fazie operatorzy WCPR obsługiwali numer alarmowy 112 dla miasta Kielce i powiatu kieleckiego, a od października 2014 roku z terenu całego garnizonu świętokrzyskiego.
W dniach 23 – 26 kwietnia 2018 r. dokonano przekazania numeru alarmowego 997 z 13 komend powiatowych/Miejskiej Policji do CPR. Łącznie przełączono 102 gminy w województwie świętokrzyskim.
W 2020 roku odnotowanych zostało 102693 interwencje przekazane z Centrum Powiadamiania Ratunkowego do Policji.
Obchodząc dziś Międzynarodowy Dzień Numeru Alarmowego 112 przypominamy, że zgodnie z art. 66 KW:
„Kto: 1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
– podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1.500 zł.
§ 2. Jeżeli wykroczenie spowodowało niepotrzebną czynność, można orzec nawiązkę do wysokości 1000 złotych”.
Znacznie większe konsekwencje czekają zaś tego, kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób lub mieniu w znacznych rozmiarach lub stwarza sytuację, mającą wywołać przekonanie o istnieniu takiego zagrożenia, czym wywołuje czynność instytucji użyteczności publicznej lub organu ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia mającą na celu uchylenie zagrożenia. Taka osoba podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Opr. AM
Źródło: KWP w Kielcach