Międzynarodowa walka z narcos - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Międzynarodowa walka z narcos

Data publikacji 04.09.2020

Sukcesem zakończyła się międzynarodowa współpraca świętokrzyskich policjantów z wydziału narkotykowego z mundurowymi z Hiszpanii. Trop naszych funkcjonariuszy doprowadził na Półwysep Iberyjski. Rozpracowując grupę przestępczą trudniącą się narkotykowym procederem, przekazali materiały hiszpańskim kolegom, którzy mając twarde dowody zatrzymali łącznie 18 osób. W sumie tamtejsi mundurowi zabezpieczyli kilkadziesiąt kilogramów narkotyków, 127 000 euro w gotówce, 6 budynków i 7 pojazdów oraz zlikwidowali pięć plantacji konopi innych niż włókniste.

Dzięki skutecznej współpracy międzynarodowej w drugiej połowie sierpnia br. na terenie Hiszpanii aresztowanych zostało 18 osób podejrzanych o handel narkotykami. W grupie przestępczej było 3 hiszpanów, 15 polaków, w tym 6 kielczan, dobrze znanych świętokrzyskim policjantom. Organizacja przestępcza zajmująca się międzynarodowym handlem narkotykami na dużą skalę, miała swój ośrodek w Tarragonie. Działali na terenie całej Hiszpanii, a ponadto przewozili narkotyki do Polski. Grupa posiadała własne plantacje, a także zlecała podwykonawstwo drobnym lokalnym plantatorom. Podczas zatrzymania podejrzanych, zabezpieczone zostało 127 000 euro w gotówce, 6 budynków i 7 pojazdów. Agenci zlokalizowali tysiące roślin na różnych etapach wzrostu na pięciu plantacjach kontrolowanych przez aresztowanych. Organizacja współpracowała z handlarzami na szczeblu lokalnym. Członkowie organizacji przestępczej, składającej się z obywateli polskich, działali jako hurtownicy i kupowali duże ilości narkotyków od innych lokalnych handlarzy w celu późniejszej sprzedaży międzynarodowej.

Wśród zatrzymanych był 38-letni Łukasz K. pseudonim „Gruby”, „Czesław”, członek zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się handlem narkotykami.

Wczoraj na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach nadinsp. Pawła Dzierżaka spłynęły podziękowania od strony hiszpańskiej za duży wkład świętokrzyskich funkcjonariuszy z Wydziału do walki z Przestępczością Narkotykową w zatrzymanie handlarzy narkotykami.

Opr. AM

Źródło: CUERPO NACIONAL DE POLICÍA, KGP

  • plantacja
  • zabezpieczone narkotyki
  • kartony z narkotykami
  • pieniądze ukryte w opakowaniu z makaronem
Ładowanie odtwarzacza...