Zakrywanie ust i nosa to obowiązek - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zakrywanie ust i nosa to obowiązek

Data publikacji 16.04.2020

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów został wprowadzony kolejny krok w walce z koronawirusem. Od dziś (tj. 16.04.2020r.) do odwołania niemal każdy w przestrzeni publicznej ma obowiązek zakrywania nosa i ust. Nie czekaj i zapoznaj się z nowymi przepisami.

W związku z panującą sytuacją od dziś (tj. 16.04.2020r.) do odwołania celu zahamować rozprzestrzeniania się koranawirusa zostało wprowadzone kolejne obostrzenie. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niemal każdy w przestrzeni publicznej jest zobowiązany do zakrywania ust oraz nosa przy pomocy maseczki, chusty bądź poszczególnych elementów odzieży.

Obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów przewiduję obowiązek zasłanianie twarzy przez wszystkich przebywających w miejscach ogólnodostępnych. Chodzi m.in. o drogi, obiekty kultu religijnego, obiekty i placówki handlowe oraz targowiska. Obowiązek nie obejmuję osób wykonujących prace zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, placówkach, targowiskach, z wyjątkiem osób mających bezpośredni kontakt z interesantami. Przepis ten również nie dotyczy duchownych sprawujących kult religijny. Granica wieku, do której obowiązuje rozporządzenie, są 4 lata. Młodsze dzieci nie muszą mieć zakrywanych ust i nosa. Oprócz tego ze stosowania przepisów są zwolnione osoby niezdolne do samodzielnego zakrycia lub okrycia ust lub nosa. Jadący samochodem nie musi zasłaniać twarzy, chyba że podróżuje z osobami, z którymi nie mieszka.

Na wszystkie nasuwające się pytania znajdziemy odpowiedzi analizując Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz jego uzasadnienie.

Opr. DJ

Źródło: KWP w Kielcach

Pliki do pobrania

  • 274.27 KB
    Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r.
  • 112.43 KB
    Uzasadnienie