Nie bądź obojętny na los osób bezdomnych - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądź obojętny na los osób bezdomnych

Data publikacji 15.11.2018

Sezon jesienno-zimowy to czas, kiedy policjanci regularnie sprawdzają miejsca, w których mogą przebywać i grupować się osoby bezdomne, często znajdujące się pod wpływem alkoholu. Jest to bardzo ważne, gdyż temperatura nocą zaczyna spadać znacznie poniżej zera. W trosce o bezpieczeństwo tych osób apelujemy do wszystkich, aby nie przechodzić obojętnie obok osób bezdomnych oraz o to, aby informować służby o miejscach, gdzie mogą oni przebywać.

W okresie jesienno-zimowym prowadzone są przez Policję działania związane z bezpieczeństwem osób bezdomnych. Policjanci monitorują miejsca przebywania osób bezdomnych a także reagują na osoby siedzące lub leżące na ławkach w niesprzyjających warunkach. Zmieniające się warunki pogodowe sprawiają, że dużo ciężej jest przetrwać ten okres takim osobom. Stąd też regularne monitorowanie ich stanu i sprawdzanie czy warunki w jakich przebywają, nie zagrażają ich życiu i zdrowiu. Funkcjonariusze przekazują informacje oraz pomagają w dotarciu do odpowiednich placówek gdzie mogą uzyskać pomoc.

Ale bezpieczeństwo tych osób zależy od każdego z nas. Dlatego przypominamy mieszkańcom, by przekazywały służbom informacje o miejscu przebywania osób bezdomnych, którzy znajdują się w warunkach mogących zagrozić ich życiu lub zdrowiu. Można to zrobić poprzez dzielnicowych, aplikację Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy dzwoniąc na nr alarmowy 112. W ten sposób możemy dotrzeć do większej liczby potrzebujących pomocy i uchronić ich przed zamarznięciem.

Reagujmy także na osoby, które leżą na ławkach. Oni także mogą potrzebować pomocy. Nocleg w parku może okazać się śmiertelnie niebezpieczny. Informacja skierowana do odpowiednich służb może w tej sytuacji uratować czyjeś życie.

Oprac. PP

Źródło: KPP w Końskich