Pomoc przyszła w ostatniej chwili - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Pomoc przyszła w ostatniej chwili

Data publikacji 26.02.2018

Panujące od kilku dni mrozy mogą stanowić ogromne zagrożenie! Osoby bezdomne, samotne czy nietrzeźwe pozostawione bez opieki, w złych warunkach mogą nie przetrwać chłodnej nocy. Przykładem może być dzisiejsze zdarzenie z gminy Raków, gdzie miejscowi policjanci ruszyli z pomocą 70- latkowi. Mundurowi zastali w nieogrzanym domu seniora, z którym trudno było już nawiązać kontakt. Temperatura ciała starszego mężczyzny wynosiła zaledwie 30 stopni i gdyby nie czujność stróżów prawa, kolejnej nocy mógłby nie przeżyć.

Dzisiejszego poranka dzielnicowy z komisariatu w Rakowie, wspólnie z drugim funkcjonariuszem postanowili złożyć wizytę 70- latkowi. Mundurowi wiedzieli, że starszy człowiek zamieszkuje samotnie i nie ma żadnej rodziny, a jego dom znajduje się z dala od innych zabudowań, na skraju miejscowości. Funkcjonariusze nie byli początkowo w stanie nawiązać kontaktu z seniorem, w związku z czym zaczęli ogrzewać mężczyznę kocem i własnymi kurtkami, informując o wszystkim ratowników medycznych. Jak się okazało, 70- latek miał niewiele ponad 30 stopni Celsjusza temperatury i w takich warunkach najprawdopodobniej nie przeżyłby kolejnej nocy. Wychłodzony mężczyzna trafił pod opiekę lekarzy.

Powyższy przykład pokazuje, jak niebezpieczne dla życia i zdrowia są niskie temperatury. Podczas chłodnych dni powinniśmy wykazać się szczególną czujnością. Pamiętajmy o osobach starszych, które mieszkają samotnie. Zwracajmy uwagę na bezdomnych i nietrzeźwych, dla których szczególnie niebezpieczne są niskie temperatury. Jeśli mamy informację o pustostanach, nieogrzewanych miejscach gdzie gromadzą się osoby, lub widzimy kogoś nieadekwatnie ubranego lub leżącego – niezwłocznie przekażmy tą informację służbom ratowniczym. W takim przypadku jeden nasz telefon może uratować komuś życie!

Opr. KM

Źródło: KMP w Kielcach

  • Policjanci pomagają seniorowi