Wręczono odznaki „Ponurego” - Aktualności - Policja Świętokrzyska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Wręczono odznaki „Ponurego”

Data publikacji 18.06.2016

Dziś na leśnej polanie „Wykus” odbyły się uroczystości upamiętniające walki świętokrzyskich partyzantów oraz bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej. W ich trakcie dwóch policjantów z naszego garnizonu otrzymało Policyjną Odznakę im. „Ponurego”. W tej podniosłej chwili uczestniczył m.in. Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk, Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach insp. Dariusz Augustyniak, Komendant Szkoły Policji w Katowicach insp. Rafał Kochańczyk oraz Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Tegoroczna koncentracja Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich przypadła w 25 rocznicę nawiązania porozumienia Środowiska „PONURY”-„NURT” z kierownictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W związku z tym w ramach obchodów odbyła się wczorajsza konferencja w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Kielcach pn. „Cichociemni i ich żołnierze na Ziemi Świętokrzyskiej”, w Starachowicach odsłonięto „Ławkę Halnego”, a z Rataj wystartował I Marszobieg ku pamięci żołnierzy Armii Krajowej i Cichociemnych WYKUS’43.

Natomiast popołudniu na polanie Wykusowej  położonej w Lasach Siekierzyńskich w Puszczy Jodłowej odbyły się główne uroczystości z udziałem policjantów garnizonu świętokrzyskiego, przedstawicieli władz rządowych, samorządowych, służb mundurowych, żołnierzy oraz harcerzy. Uczczono w ten sposób życie i działalność płk. Jana Piwnika "Ponurego", patrona świętokrzyskich policjantów, a także bohaterstwo i ofiarę żołnierzy Armii Krajowej.

To właśnie w tym miejscu, na leśnej polanie położonej w sercu Gór Świętokrzyskich przebywali żołnierze Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej, którymi dowodził Jan Piwnik "Ponury". Dzisiaj wśród uczestników uroczystości obecni byli również jego podwładni - żołnierze partyzanci, którzy razem z nim, poświęcili najpiękniejsze lata swego życia - za wolną Polskę.

Wszyscy byli świadkami nadania Policyjnej Odznaki „Ponurego” zasłużonym policjantom. W tym roku jednym z nich był podinsp. Marcin Rasała Zastępca Naczelnika Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Podczas służby wiele razy ratował on życie i zdrowie ludzkie oraz mienie. Wielokrotnie przyczyniał się do zatrzymywania sprawców i rozbijania grup przestępczych.

Dziś odznaczony został także st. sierż. Paweł Kot Referent Drużyny i Plutonu Wsparcia Taktycznego Oddziału Prewencji Policji w Kielcach, który również wielokrotnie zatrzymywał sprawców przestępstw, ale na szczególne wyróżnienie zasłużył sobie ratując życie ludzkie.  Do tej sytuacji doszło na akwenie wodnym w Sielpi latem ubiegłego roku około godziny 3 nad ranem. Policjant gdy tylko dowiedział się, że młody człowiek się topi, natychmiast wszedł do wody, dopłynął do 26-latka i uratował go.

Przypomnijmy, odznaka "Ponurego" przyznawana jest funkcjonariuszom Policji honorowo.  Każdy z nich wykazał się nieprzeciętną odwagą, brał czynny udział w ratowaniu ludzkiego życia lub działał ze szczególnym poświęceniem stojąc w obronie prawa, życia i mienia.

Jednak to nie jedyne wyróżnienia jakie dziś wręczono. Kilkanaście osób szczególnie zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej otrzymało medale „Pro Patria” z rąk. p.o. Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Józefa Kasprzyka. Wśród zasłużonych znalazł się m.in. insp. dr Rafał Kochańczyk Komendant Szkoły w Katowicach, insp. Dariusz Góźdź Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Kielcach oraz Sławomir Sędybył, były Komendant Powiatowy Policji w Starachowicach.

Całą uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji z Warszawy oraz OSP z Bodzentyna.

Głównymi organizatorami spotkania na Wykusie była świętokrzyska Policja, Obwód Świętokrzyski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Środowisko Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”.

Zapraszamy do galerii zdjęć.

Opr. MT

Źródło: KWP w Kielcach