Profilaktyka

Podsumowanie wakacji i bezpieczna droga do szkoły

Pierwszy dzień roku szkolnego, to także czas podsumowania minionych już wakacji. Jak każdego roku nad bezpieczeństwem w naszym regionie czuwali świętokrzyscy policjanci. Można było nas spotkać m.in. tam, gdzie odbywał się wypoczynek oraz tam, gdzie był duży ruch lub występowały utrudnienia. Kontrolowaliśmy także autokary, którymi na wypoczynek wyjeżdżały zorganizowane grupy dzieci i młodzież. Bardzo cieszy nas fakt, że odnotowaliśmy zdecydowanie mniej wypadków drogowych, a w szczególności tych, w których uczestnicy ponieśli śmierć.

Podobnie jak w latach ubiegłych, każdego dnia przez okres wakacji na naszych stronach internetowych prezentowaliśmy mapę z liczbą wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym wraz z informacją o lokalizacja każdego zdarzenia. Ma ona w sposób wizualny zwrócić uwagę na skalę tragedii do jakich dochodzi na polskich drogach. Ma też skłonić do refleksji użytkowników dróg, którzy bezpośrednio mają wpływ na swoje i innych bezpieczeństwo.

Dzisiaj pierwszego dnia roku szkolnego podsumowaliśmy minione już wakacje oraz ilość zdarzeń drogowych, do których doszło w województwie świętokrzyskim. Od 25 czerwca odnotowaliśmy 163 wypadki drogowe, w których śmierć poniosło 11 osób, a 194 zostało rannych. Najliczniejszą grupę ofiar stanowili piesi 5, kolejno kierujących samochodami - 2 ,motocykliści – 1, rowerzystów - 2 i 1 kierujący quadem. Zatrzymaliśmy 1042 nietrzeźwych kierujących, przy blisko 90 000 kontroli trzeźwości. Przez wakacje, za przekroczoną prędkość o 50 km/h w obszarze zabudowanym prawo jazdy straciło 261 kierujących. W analogicznym okresie roku 2021 doszło do 197 wypadków, w których zginęło 18 osób, a 240 zostało rannych. Warte podkreślenia jest to, że w lipcu tego roku nie odnotowaliśmy żadnego wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym.

W stałym punkcie kontroli w Kielcach wspólnie z Inspektorami Transportu Drogowego sprawdzaliśmy stan techniczny autokarów. Takie kontrole odbywały się także na terenie całego województwa na prośbę rodziców i opiekunów dzieci wyjeżdżających na wakacje. Łącznie przeprowadziliśmy 353 kontrole autokarów. Cieszy nas fakt, że świadomość kierowców, właścicieli firm przewozowych jak i stan techniczny autokarów z roku na rok zdecydowanie się poprawia.

Przez całe wakacji kontrolowaliśmy jeziora, zalewy i stawy. Policyjne patrole czuwały nad bezpieczeństwem wypoczywających nie tylko na plaży, deptakach czy drogach dojazdowych. Była to służba również na łodziach. Policjanci niejednokrotnie udowodnili, że są tam bardzo potrzebni. Bez ich pomocy mogłoby dojść do kilku utonięć osób, które przeceniły swoje umiejętności lub będąc pod wpływem alkoholu chcieli zaimponować znajomym. W okresie wakacyjnym w wodach na terenie naszego województwa utonęło 4 osoby.

Wczoraj zakończyliśmy wakacje, a już dzisiaj przed nami nowe zadania związane z bezpieczną droga do szkoły. Będzie ona stałym elementem w życiu dziecka i dlatego powinna być bezpieczna.

Przed dzisiejszym rozpoczęciem roku szkolnego policjanci na terenie całego województwa weryfikowali oznakowanie w okolicy szkół i przedszkoli. W związku z uchybieniami lub uwagami stwierdzonymi podczas kontroli, skierowali łącznie 26 wniosków do zarządców dróg o uzupełnienie oznakowania. Większość z nich została usunięta, a kilka z nich jest w trakcie realizacji.

Dołożymy wszelkich starań aby droga do szkoły były bezpieczna.

Opr. KT

Źródło: KWP w Kielcach

 • Policjanci w trakcie działań
  Policjanci w trakcie działań
 • Policjanci w trakcie działań
  Policjanci w trakcie działań
 • Policjanci w trakcie działań
  Policjanci w trakcie działań
 • Policjanci w trakcie działań
  Policjanci w trakcie działań
Powrót na górę strony