Gwałtowne załamanie pogody – Kierowco uważaj na drodze !!! - Profilaktyka - Policja Świętokrzyska

Profilaktyka

Gwałtowne załamanie pogody – Kierowco uważaj na drodze !!!

Intensywne opady śniegu, śliskie drogi i gwałtowne ochłodzenie, taka aurą przywitał wszystkich uczestników ruchu drogowego w środowy poranek. Pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze podczas przemieszczania się pojazdami ale również i pieszo.

Opady śniegu, śliska jezdnia czy chodnik, takie warunki nie są sprzymierzeńcem dla uczestników ruchu drogowego.  Kierowco pamiętaj, że oprócz systemów bezpieczeństwa w które wyposażony jest twój pojazd aby pomóc Ci w bezpiecznym podróżowaniu, Musisz również pamiętać o włączeniu myślenia i przewidywaniu ewentualnych konsekwencji twojego nie do końca przemyślanego zachowania na drodze.  Aby bezpiecznie rozpocząć i zakończyć podróż koniecznie oczyść szyby i światła w pojeździe usuwając zalegający na nich śnieg oraz szron aby widzieć i być widocznym. Ważne jest również zadbanie o zimowy płyn do spryskiwaczy oraz sprawdzenie stanu piór wycieraczek samochodowych. Ważnym aspektem bezpieczeństwa są opony zimowe, które pomagają Ci lepiej kontrolować tor jazdy i wpływają na warunki zatrzymanie pojazdu.

Każdy pieszy powinien zwracać szczególną uwagę na śliskie i często zaśnieżone chodniki a pokonując jezdnie korzystając z przejścia dla pieszych pamiętajmy, że przy śliskiej nawierzchni, żadne auto nie zatrzyma się w miejscu. Pojazd w warunkach zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni potrzebuje dłuższej drogi hamowani a kierujący musi być przygotowany na każdą sytuację.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać i każdy z nas jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo własne jak również innych uczestników ruchu drogowego.

 

Opr. MB

Źródło: WRD KWP Kielce

 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #1
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #2
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #3
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #4
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #5
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #6
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #7
 • Zimowa aura na drogach
  Zimowa aura na drogach #8