,,Świeć przykładem’’ – pamiętaj o odblaskach - Profilaktyka - Policja Świętokrzyska

Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

,,Świeć przykładem’’ – pamiętaj o odblaskach

Lekcją bezpieczeństwa poruszającą tematykę prawidłowego używania elementów odblaskowych oraz egzaminem na kartę rowerową, w taki właśnie sposób policjanci ze świętokrzyskiej drogówki zainaugurowali działania krajowe ,,Świeć przykładem’’

W szkole podstawowej w Makoszynie w powiecie kieleckim policjanci ruchu drogowego zainaugurowali rozpoczynająca się dzisiaj ogólnopolską akcję  ,,Świeć przykładem’’. W trakcie spotkania mundurowi przypominali i uświadamiali najmłodszym uczestnikom spotkania jak ważne jest korzystanie z elementów odblaskowych po zmierzchu. Ponad stu uczniów szkoły w Makoszynie otrzymało od policjantów elementy odblaskowe z instruktarzem jak prawidłowo ich używać, by być bezpiecznym na drodze. Po zakończonej lekcji grupa uczniów przystąpiła do egzaminu na kartę rowerową. Celem akcji jest przede wszystkim przypomnienie i uświadomienie pieszym poruszającym się po drodze po zmierzchu nie tylko o obowiązku, ale również o konieczności używania elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

Hasło trzeciej edycji akcji brzmi: „Noś odblaski!”– czyli jak już mamy element odblaskowy, wiemy jaką rolę pełni – to teraz nośmy ten element w taki sposób by był on widoczny dla innych uczestników ruchu drogowego.

Noszenie elementów odblaskowych jest szczególnie ważne w okresie jesienno-zimowym, kiedy jest ciemno i panuje zła widoczność. Jeśli pieszy jest słabo widoczny na drodze, łatwiej może zostać potrącony przez samochód. Mały element odblaskowy na ubraniu, plecaku, torbie może uratować życie i zdrowie.

Przypominany, że zgodnie z przepisami ustawy - Prawo o ruchu drogowym piesi, którzy poruszają się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym są obowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Poza obszarem zabudowanym z reguły drogi nie posiadają wydzielonych chodników i w większości nie są oświetlone lub też są słabo doświetlone, a piesi są słabo widoczni dla kierujących pojazdami.

Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych na obszarze zabudowanym.

Pamiętajmy!

    Poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym używajmy elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.

    Odblaski nosimy tak, aby były widoczne w światłach jadących pojazdów! Odbiją wtedy światło padające z reflektorów samochodu dając sygnał kierującemu pojazdem, że po drodze porusza się człowiek.

    Przy zakupie odblasku zwracajmy uwagę czy został na nim umieszczony znak CE. Brak tej informacji oznacza, że jest to gadżet w jaskrawym kolorze, który nie spełnia wymogów technicznych (światło odbite elementu odblaskowego powinno być widoczne z odległości co najmniej 150 metrów).

    Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego najpierw oświetlają dół jego sylwetki, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej.

    Umieszczajmy odblaski na wysokości kolan, dłoni, w okolicach środka klatki piersiowej i pleców.

    Niezależnie od tego gdzie się poruszamy i o jakiej porze (w mieście czy poza nim, w dzień czy o zmroku), w warunkach niedostatecznej widoczności dla własnego bezpieczeństwa, nośmy elementy odblaskowe.

    Koniecznie zadbajmy, aby dzieci i osoby starsze stosowały elementy odblaskowe we właściwy sposób.

Źródło: KGP w Warszawie/ KWP Kielce

  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji
  • W trakcie akcji