Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

Pokaż się kierowcy - noś odblaski i przestrzegaj przepisów - film

Do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych z udziałem pieszych dochodzi najczęściej po zmroku. Dodatkowo, gdy zapominają oni o korzystaniu z elementów odblaskowych oraz o przestrzeganiu przepisów, stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla samych siebie. Świętokrzyscy policjanci apelują do pieszych o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przemieszczania się po drogach, szczególnie tych nieoświetlonych.

Ograniczona widoczność spowodowana niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szybciej zapadający zmrok, opady deszczu czy mgła. Takie warunki powodują, że piesi, nie korzystający z elementów odblaskowych są mało widoczni dla kierujących. Dodatkowo zdarzają się sytuację, gdy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego chcąc skrócić sobie drogę zapominają o przestrzeganiu podstawowych przepisów. Między innymi takie zachowania mogą doprowadzić do groźnych w skutkach zdarzeń drogowych. W tym roku na drogach województwa świętokrzyskiego doszło do 193 wypadków z udziałem pieszych. Rannych w  nich zostały 172 osoby, natomiast z powodu poniesionych obrażeń zginęło 25 pieszych.

Przypominamy!

Poza obszarem zabudowanym w miejscach, gdzie nie występuje chodnik lub droga dla pieszych niechronieni uczestnicy ruchu drogowego są ustawowo zobowiązani do korzystania z elementów odblaskowych. Niestety jednak bardzo często w obszarach zabudowanych występują miejsca, gdzie nie ma oświetlenia lub jest ono niewystarczające. W takich miejscach piesi również są niewidoczni dla kierujących.

- Jeżeli poruszamy się po drogach zadbajmy o własne bezpieczeństwo.

- Element odblaskowy nie powinien być powodem do wstydu, noszenie go to duży krok do poprawy bezpieczeństwa na drodze.

- Pokażmy się każdemu kierowcy, dajmy widoczny przykład jak dbać o własne bezpieczeństwo.

- Przestrzegając przepisów zwiększamy swoje bezpieczeństwo.

Zobacz jak widzi cię kierowca na załączonych zdjęciach nie powielaj błędów innych.

Opr. JŻ/MB

Źródło: KWP w Kielcach

 

  • pieszy na drodze #1
  • pieszy na drodze #2
  • pieszy na drodze #3
  • pieszy na drodze #4
  • pieszy na drodze #5
  • pieszy na drodze #6