Profilaktyka

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Dzień odblasków 2017

W ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Świeć Przykładem” 6 grudnia 2017 roku Policja realizuje kolejne działania profilaktyczne skierowane do pieszych. Celem przedsięwzięcia pod nazwą „Dzień odblasków” zainicjowanego przez polską Policję jest zachęcanie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie jest ono organizowane każdego roku. W Polsce po raz pierwszy „Dzień Odblasków” został przeprowadzony w 2016 roku w ramach projektu „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2009-2014 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2009-2014 w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej na poziomie krajowym w 2016 roku. Inicjatorem działania była Komenda Główna Policji.

W ramach „Dnia Odblasków” Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach przeprowadziła na ul. Sienkiewicza w Kielcach specjalne działania profilaktyczne, w które włączyli  się  również przedstawiciele lokalnych mediów. Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach wręczali przechodniom odblaskowe kamizelki i opaski. Tłumaczyli przy tym, jak ważne jest ich noszenie. Okres jesienno-zimowy charakteryzuje się ograniczoną widocznością , spowodowaną zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. To czas, w którym w sposób szczególny powinny być promowane zalety stosowania elementów odblaskowych. Celem  działań jest zachęcenie jak największej liczby pieszych do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym, ale również w obszarze zabudowanym na nieoświetlonych lub słabo oświetlonych odcinkach dróg.

Od 2018 roku – 1 października będzie „Ogólnopolskim Policyjnym Dniem Odblasków”. Oczekiwaniem chyba nas wszystkich jest jednak, aby każdy dzień był dniem odblasków, a niechronieni uczestnicy ruchu drogowego byli widoczni na polskich drogach.

Elementem towarzyszącym akcji, jest również ogólnopolski konkurs dla dzieci uczęszczających do przedszkoli na projekt odblasku, który zostanie oficjalnie ogłoszony 6 grudnia 2017 r., a jego rozstrzygnięcie nastąpi do 31 sierpnia 2018 r.

Opr. E.F.

Powrót na górę strony