„Senioralia” z policyjnym akcentem - Profilaktyka - Policja Świętokrzyska

Profilaktyka

Strona znajduje się w archiwum.

„Senioralia” z policyjnym akcentem

Wczoraj w miejskim parku w Kielcach odbyła się impreza pod hasłem „Senioralia”, w którą zaangażowali się funkcjonariusze z Wydziału Prewencji oraz z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. Patronat nad tą inicjatywą objęła Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Występy artystyczne, porady ekspertów, stoiska specjalnie przygotowane dla seniorów oraz spotkania z policjantami na temat bezpieczeństwa – to atrakcje, które czekały na mieszkańców podczas tegorocznych  Senioraliów.

Podczas przedsięwzięcia poruszane były również tematy dotyczące bezpieczeństwa osób starszych jak np. oszustwa popełniane na szkodę seniorów oraz metody, jakimi posługują się najczęściej przestępcy. Policjanci przestrzegali zgromadzonych, że pomimo wielu akcji informacyjnych w dalszym ciągu dochodzi do tego typu przestępstw. Bardzo ważnym zagadnieniem, było również bezpieczeństwo w ruchu drogowym pieszych. Seniorzy poznali najczęstsze przyczyny wypadków drogowych, dowiedzieli się dlaczego warto i należy nosić odblaski oraz jak bezpiecznie korzystać z dróg. Uczestnicy przy policyjnym stoisku otrzymywali materiały edukacyjne związane również z obchodami 100-lecia powstania Policji |Państwowej.

Seniorzy mogli zapoznać się również z funkcjonowaniem Krajowej Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która służy do zgłaszania nieakceptowanych społecznie zjawisk. Policjanci sprawdzają wskazane miejsca i reagują na łamanie prawa. Jest to również świetne narzędzie do komunikowania się z dzielnicowym, do którego - jako do tzw. policjanta pierwszego kontaktu - spływa taka informacja. Jednak nie jest to narzędzie powodujące natychmiastową interwencję Policji – do tego wciąż służy numer alarmowy 112. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w garnizonie świętokrzyskim funkcjonuję od października 2016 roku i od początku cieszy się dużą popularnością wśród naszych mieszkańców.