Kochane Pierwszaki

Corocznie we wrześniu Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach prowadzi wspólnie między innymi z Kurią Diecezjalną, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewodą Świętokrzyskim i Marszałkiem Województwa akcję pn. „Kochane Pierwszaki”.

Corocznie we wrześniu Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach prowadzi wspólnie między innymi z Kurią Diecezjalną, Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Wojewodą Świętokrzyskim i Marszałkiem Województwa akcję pn. „Kochane Pierwszaki”. W akcji biorą udział pierwszoklasiści z terenu całego woj. świętokrzyskiego. Podczas uroczystości najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego między innymi uczą się zasad bezpieczeństwa w drodze do i ze szkoły. Stróże prawa przekonują także maluchy do noszenia odblasków. Każde dziecko dostaje od policjantów naklejki odblaskowe z napisem „Pierwszaku świeć przykładem”. Dzięki nim dzieci będą lepiej widoczne na drodze, co jest szczególnie ważne jesienią i zimą, kiedy na dworze szybko zapada zmierzch. Podczas spotkania poświęcone zostają tornistry uczniów klas I.

W ramach akcji wszystkie szkoły podstawowe w woj. świętokrzyskim otrzymują także plakaty „Kodeks bezpiecznego pierwszoklasisty”. Aby pierwszaki lepiej zapętały zasady bezpiecznego zachowywania się policjantki z Wydziału Prewencji KWP w Kielcach wymyśliły dla nich specjalny wierszyk pt.: „Pierwszak świeci przykładem”:
Jestem szczęśliwy i wesoły
Przechodzę zawsze przez pasy do szkoły
Noszę odblask – widzą mnie
Ja bezpiecznie czuję się
Grzecznie bawię się sam w domu
Nie otwieram drzwi nikomu
Z obcym nigdy nie rozmawiam
Bo złych ludzi się obawiam
Nie odkręcam wody, gazu
Bo nieszczęście jest od razu
Z okna też się nie wychylam
Do tragedii jedna chwila
Choć jestem pierwszakiem
To świecę przykładem
Przestrzegając tych zasad
Dam sobie radę!

Powrót na górę strony