Aktualności

Uwaga na fałszywe wiadomości przy sprzedaży

Data publikacji 19.04.2024

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim po raz kolejny apelują, aby nie klikać w przypadkowe linki nadesłane od obcych osób. Zwłaszcza jeśli jest to związane z przekazywaniem pieniędzy. Poprzez załączony do wiadomości link, przestępcy uzyskują dane do logowania i okradają pieniądze ze wskazanego konta.

Niemal codziennie do jednostek Policji w całym kraju zgłaszają się osoby, które otrzymały sms-y, e-maile lub wiadomości tekstowe za pośrednictwem internetowych komunikatorów z podejrzanymi linkami. Po kliknięciu w niego wyświetlają się strony, łudząco podobne do stron bankowych lub stron z płatnościami elektronicznymi. Logowanie powoduje, że przestępcy przejmują nasze dane i w ten sposób uzyskują dostęp do konta bankowego. Natychmiast logują się na nasze konto i dokonują przelewów, kradnąc oszczędności. Do tej metody oszustwa, przestępcy coraz częściej wykorzystują najbardziej popularne komunikatory internetowe.
Wczoraj do ostrowieckiej komendy zgłosił się 51-latek. Mężczyzna poinformował stróżów prawa, że około godziny 14.00 na jednym z portali ogłoszeniowych wystawił do sprzedaży żyrandol. Po krótkim czasie, za pośrednictwem komunikatora internetowego ze sprzedającym skontaktowała się osoba, która wyraziła chęć zakupu wystawionej przez niego rzeczy. „Kontrahentka” poprosiła sprzedającego o otworzenie przesłanego linka i potwierdzenie odbioru pieniędzy za zakupiony towar. Niczego nie świadomy mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego kliknął w otrzymany link. Tam po wpisaniu wszystkich danych do bankowości elektronicznej, przekierowało go na stronę banku. Następnie otrzymał on telefon od mężczyzny, który przedstawił się za konsultanta i poprosił go o zrealizowanie transakcji przy użyciu kodu Blik. Zmanipulowany przez oszusta 51-latek zarejestrował się ponownie do bankowości elektronicznej i podał mu  kody Blik. Jak się okazało cyberprzestępcy wypłacili z jego konta pieniądze w kwocie 1000 złotych.
Zasady bezpieczeństwa w sieci:
•    Nie otwieramy wiadomości i załączników otrzymanych e-mailem od nieznanych nam nadawców;
•    Nie otwieramy żadnych linków załączonych do wiadomości pochodzących z nieznanego źródła;
•    Nie zapisujemy loginu ani haseł dostępu w plikach tekstowych – takie pliki mogą zostać przechwycone przez programy i aplikacje szpiegujące;
•    Nigdy nie przesyłamy naszych haseł i loginów w wiadomościach tekstowych czy mailowych nawet do naszych bliskich;
•    Nie podajemy też w wiadomościach czy w rozmowie przez telefon naszych haseł i loginów – pracownicy banku nie będą o to prosić, z takimi żądaniami piszą i dzwonią zawsze oszuści podszywający się pod pracowników banku;
•    Warto zadbać o programy antywirusowe i chroniące przed hakerskim oprogramowaniem (antyphishing).
Opr. EW
Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

Powrót na górę strony