Aktualności

Mając niespełna 3 promile wsiadł za kierownicę auta

Data publikacji 10.04.2024

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego opatowskiej jednostki udaremnili dalszą jazdę nietrzeźwemu kierującemu osobowym oplem. 42-letni mieszkaniec gminy Iwaniska miał blisko 3 promile alkoholu. Mężczyzna stracił już prawo jazdy, a ponadto zgodnie z nowymi przepisami jego samochód został czasowo zabezpieczony. Nieodpowiedzialnego kierującego czeka teraz sprawa w sądzie.

Pomimo zmiany przepisów, a co za tym idzie jeszcze bardziej dotkliwych konsekwencji dla kierujących po alkoholu, nadal zdarzają się osoby, które wsiadają za kierownicę na tzw. „podwójnym gazie”.  Potwierdzają to wtorkowe działania opatowskich mundurowych. W trakcie czynności policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Opel. Jak się okazało, badanie stanu trzeźwości 42-latka wykazało blisko 3 promile alkoholu. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości nieodpowiedzialny kierowca opla stracił już prawo jazdy, co więcej grozi mu kilkuletni zakaz prowadzenia pojazdów i kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. To nie był jednak koniec konsekwencji za popełnione przestępstwo. Osobowy opel 42-latka został czasowo zabezpieczony.

Przypominamy, że nowe przepisy dotyczące konfiskaty pojazdów weszły w życie w dniu 14 marca bieżącego roku. Pojazd można stracić w przypadku m.in. :

  • Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości  - co najmniej 1,5 promila lub pod wpływem    środka odurzającego.
  • Sprowadzenia katastrofy lub wypadku komunikacyjnego:

      - znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego,

      - w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy,

      - w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

Jeżeli sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

W sytuacji, kiedy sprawca nie będzie pozbawiony samochodu zapłaci tzw. nawiązki w wysokości równowartości pojazdu.

Opr. MŻ

Źródło: KPP w Opatowie

Powrót na górę strony