Aktualności

Obywatelskie ujęcie nietrzeźwej kierującej

Data publikacji 10.04.2024

Od 14 marca bieżącego roku obowiązują nowe, zaostrzone kary za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w takim stanie, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przekonała się o tym obywatelsko ujęta 44-letnia ostrowczanka, która kierowała peugeotem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Co raz częściej społeczeństwo nie pozostaje obojętne i reaguje na przypadki jazdy na „podwójnym gazie”. Taka sytuacja miała miejsce wczoraj kilka minut po godzinie 17. Wtedy to, dyżurny ostrowieckiej komendy otrzymał zgłoszenie, że na jednej z ulic na terenie miasta doszło do ujęcia, prawdopodobnie nietrzeźwej kierującej. Z relacji zgłaszającej wynikało, że przebywając na ul. Zygmuntówka zwróciła uwagę na wjeżdżający na parking sklepu pojazd marki Peugeot, wobec którego inni uczestnicy ruchu drogowego używali sygnałów dźwiękowych. Po chwili z tego auta miała wysiąść kobieta, której sposób poruszania się oraz bełkotliwa mowa miała świadczyć o tym, że jest pod wpływem alkoholu. Widząc to inni świadkowie zdarzenia postanowili uniemożliwić jej dalszą podróż, zabierając kluczyki ze stacyjki auta. Po chwili na miejsce dotarli policjanci z miejscowej jednostki policji. W trakcie czynności okazało się, że 44-letnia kierująca miała ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Obywatelska postawa interweniujących osób zasługuje na pochwałę. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa. Następnie taką osobę należy niezwłocznie przekazać funkcjonariuszom Policji.

Zgodnie z nowymi przepisami, które weszły w życie 14 marca br. funkcjonariusze tymczasowo zabezpieczyli  samochód kobiety. Przypominamy, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów. Dodatkowo w tej sytuacji mają zastosowanie nowe przepisy dotyczące przepadku samochodu za jazdę w stanie nietrzeźwości. Teraz 44-latka oprócz wymienionej kary, musi się również liczyć z utratą pojazdu.

Opr. EW

Źródło: KPP w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

Powrót na górę strony