Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Przez osiemdziesiąt lat spali na bombie

Data publikacji 19.02.2024

Skarżyscy policjanci odnotowali w piątek niecodzienną interwencję. Podczas remontu domu w Suchedniowie, pod podłogą ujawniono radziecką bombę lotniczą z okresu II wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zabrali wezwani na miejsce saperzy.

W piątkowe przedpołudnie dyżurny skarżyskiej jednostki policji odebrał nietypowe zgłoszenie. Z relacji prowadzącego prace remontowe mieszkańca Suchedniowa wynikało, że pod drewnianą podłogą domu odnalazł najpewniej bombę lotniczą. Na miejsce pojechali suchedniowscy policjanci wraz z pirotechnikiem. Mundurowi potwierdzili informacje o niewybuchu. Około pięćdziesięciokilgramowa bomba lotnicza rzeczywiście leżała pod podłogą domu, w którym od czasów II wojny światowej zamieszkiwali ludzie. W trakcie rozmowy z właścicielem budynku funkcjonariusze ustalili prawdopodobną genezę bytności niebezpiecznego znaleziska. Z opowiadań jego babci wynikało, że w 1945 roku, w trakcie radzieckiej ofensywy i wycofywania się wojsk niemieckich, na dom spadła bomba, która nie wybuchła. Miała przebić dach, podłogę i ugrzęznąć w gruncie. Z rodzinnej legendy wynikało, że niewybuch badali radzieccy żołnierze, ale uznali, że sprawą nie warto się zajmować, ponieważ bomba nie stanowi zagrożenia. Wówczas gospodarze naprawili podłogę i mieszkając w domu, zapomnieli o zdarzeniu. Przez wiele dekad, podczas familijnych spotkań z przymrużeniem oka przywoływano bombową historię, której raczej nie dawano wiary. Aż do ostatniego piątku.

Policjanci wezwali na miejsce saperów, którzy zabrali wypełniony trotylem niewybuch. Zostanie zapewne zutylizowany na wojskowym poligonie. Przypominamy, że podobne znaleziska mimo upływu czasu są nadal bardzo niebezpieczne. Nie wolno ich przenosić, ani w żaden sposób przy nich manipulować. Zawsze na miejsce wzywajmy służby.

Opr. JG

Źródło: KPP w Skarżysku - Kamiennej

  • Saperzy transportujący pocisk
  • pocisk pod podłogą

Film 1.mp4

Opis filmu: saperzy transportujący pocisk

Pobierz plik 1.mp4 (format mp4 - rozmiar 2.77 MB)

Powrót na górę strony