Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W sposób nieprawidłowy składowali niebezpieczne odpady

Data publikacji 30.10.2023

W ubiegłym tygodniu funkcjonariusze z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach wraz z Inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Busku – Zdroju dotarli do składowiska odpadów niebezpiecznych, gdzie sprawdzili przestrzeganie przepisów ochrony środowiska oraz tych dotyczących bezpieczeństwa pracowników. Szybko okazało się, że na terenie buskiego powiatu w sposób nieprawidłowy gromadzony jest azbest, a pracownicy nie posiadają niezbędnych środków ochronnych.

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili, że jedna z firm zajmująca się składowaniem niebezpiecznych odpadów wykonuje to w sposób nieprawidłowy. Z informacji, do których dotarli świętokrzyscy stróże prawa wynikało, że na jednej z posesji w buskim powiecie działa składowisko niebezpiecznych odpadów, jest tam gromadzony azbest i mimo jasno określonych zasad jego składowania, działający na miejscu pracownicy przedsiębiorstwa wykonują to w zupełnie inny sposób oraz pracują bez osobistych środków ochronnych.

W miniony czwartek funkcjonariusze postanowili zweryfikować swoje przypuszczenia. Policjanci wspólnie z Inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach oraz Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Busku – Zdroju dotarli na miejsce działalności firmy zajmującej się składowaniem odpadów. Krótko później wszystko co ustalili stróże prawa, okazało się prawdą. Na teren składowiska odpadów niebezpiecznych, ciężarowymi samochodami były przywożone zafoliowane palety z azbestem, które bezpośrednio wrzucane były do ziemnych wykopów. W efekcie tego folia się rozrywała, a płyty uszkadzały. Następnie pracownicy przy wykorzystaniu ciężkiego sprzętu dokonywali rozprowadzania odpadów, a zarazem ugniatania połamanych, azbestowych płyt. Dodatkowo pracownicy wykonywali swoje obowiązki bez strojów ochronnych oraz maseczek.

Na miejscu zostało wykonanych szereg niezbędnych czynności zarówno przez policjantów, a także inspektorów. Funkcjonariusze tego samego dnia dotarli również do właściciela przedsiębiorstwa.

Za tego typu przestępstwo ustawodawca przewidział karę do 5 lat pozbawienia wolności.

Opr. DJ

Źródło: KWP w Kielcach

  • wysypisko
  • wysypisko
  • wysypisko
Powrót na górę strony