Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Technologia w służbie Policji- wizja przyszłości

Data publikacji 01.04.2023

Wierzymy, że rozwój technologii i sztucznej inteligencji pozwoli na wyprodukowanie takich urządzeń i będziemy mogli je wykorzystywać do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Tymczasem podana wczoraj informacja, to tylko wizja przyszłości.

Informacja z 1 kwietnia 2023 r.

Od dziś na wyposażeniu świętokrzyskich policjantów znajduje się APO – najnowocześniejsze urządzenie pozwalające precyzyjnie mierzyć prędkość rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. W przypadku wykrycia nadmiernej prędkości urządzenia system wyłącza jej zasilanie co – jak przyznają policjanci – znacznie ułatwia kontrole. Pierwsze testy już za nami.

APO – automatic power off to nowy system znajdujący się na naszym wyposażeniu. Fizycznie to niewielkie i eleganckie urządzenie. System wykorzystuje sztuczną inteligencję, działa także jako specjalna aplikacja dostępna wyłącznie dla funkcjonariuszy. Od tej pory kontrolowanie kierujących jednośladami będzie dziecinnie łatwe. Działanie jest proste – najpierw dokonywany jest precyzyjny pomiar prędkości rowerzysty, użytkownika elektrycznej hulajnogi a nawet motoroweru. W przypadku kiedy system uzna, że prędkość jest zbyt duża, urządzenie wysyła impuls wyłączający zasilanie hulajnogi co powoduje zatrzymanie pojazdu. W motorowerach „paraliżowany” jest układ elektryczny co również unieruchamia silnik spalinowy. Nieoficjalnie wiadomo, że testy producenta przeprowadzane na samochodach dają obiecujące wyniki. Wiemy także, że urządzenie będzie mogło być wykorzystywane do unieruchamiania dronów.

Pierwsze testy za nami. W Kielcach policjanci sprawdzali jak działa nowy system, gdzie przy ulicy Krakowskiej kontrolowali i czuwali nad bezpieczeństwem osób przemieszczających się na ulubionych „dwóch kółkach”.

  • Technologia w służbie Policji
  • Technologia w służbie Policji
  • Technologia w służbie Policji
  • Technologia w służbie Policji
Powrót na górę strony