Aktualności

Symulacja wypadku - Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 22.09.2022

W dniach od 16-22 września 2022 roku, w czasie trwania Europejskiego Tygodnia Mobilności, prowadzona jest akcja pod nazwą ROADPOL Safety Days (Dni Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego). Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego ROADPOL oraz popierane m.in. przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). W akcję włączyli się także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego ostrowieckiej komendy, funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz ratownicy z ostrowieckiej grupy Polskiego Czerwonego Krzyża. Pamiętajmy, że to od nas wszystkich zależy bezpieczeństwo na drogach!

Do czwartku, 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności. W tym celu we wszystkich krajach europejskich prowadzona jest akcja pn. „ROAD SAFETY DAYS”. Przypomnijmy, że jest to coroczna kampania Policji ruchu drogowego państw będących członkami ROADPOL oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ukierunkowana jest na realizację założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Przede wszystkim kampania ta przewiduje działania w całej Europie promujące bezpieczne zachowania oraz przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, jak również podnoszące świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać użytkownicy dróg. Ma ona na celu promowanie świadomego i odpowiedzialnego zachowania wszystkich użytkowników dróg. Jest to bardzo ważne, ponieważ, tylko kiedy użytkownicy na drodze będą kierowali się rozsądkiem, to prowadzone działania mogą przynieść oczekiwane efekty.

Wczoraj na ul. Zagłoby w Ostrowcu Świętokrzyskim na drodze krajowej nr 9 mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Świętokrzyskim, prowadzili działania  edukacyjno-profilaktyczne. Chcąc bardziej trafić do wyobraźni kierowców stróże prawa stworzyli inscenizację wypadku drogowego z udziałem rowerzysty. Jadący tą drogą kierowcy mogli zobaczyć leżący na środku drogi rower. W przedsięwzięcie włączyli się także funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Grupa Ratownictwa PCK Ostrowiec Świętokrzyski. Zaproszeni goście udzielali instruktażu z zakresu pierwszej pomocy oraz prezentowali sprzęt ratownictwa technicznego, za pomocą którego strażacy uwalniają zakleszczone osoby z pojazdów.

Policjanci podczas prowadzonych kontroli drogowych przestrzegali kierujących przed brawurą i przypominali o idei Europejskiego Dnia Bez Ofiar Śmiertelnych na Drogach.

 Pamiętajmy, że największy wpływ na bezpieczeństwo mają kierowcy, którzy w mniej lub bardziej świadomy sposób, dopuszczają się zachowań zagrażających życiu innych użytkowników dróg, np. poprzez przekraczanie limitów prędkości, czy jazdę pod wpływem alkoholu/narkotyków. Jednak nie tylko kierowcy stwarzają niebezpieczne sytuacje. Wielu rowerzystów, czy pieszych również ignoruje zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i przyczynia się do powstawania kolizji, czy wypadków. 

Dziękujemy przedstawicielom służb, które włączyły się w to przedsięwzięcie.

Opr. EW

Źródło: KPP Ostrowiec świętokrzyski

  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
  • akcja informacyjna
Powrót na górę strony