Aktualności

Oszuści nie urlopują

Data publikacji 03.08.2022

Pomimo wakacji oszuści nie odpuszczają. Ich ofiarą padł 36 – letni mieszkaniec Kielc, który za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego wystawił przedmiot na sprzedaż. Za pomocą popularnego komunikatora internetowego skontaktował się z nim kontrahent, jak się później okazało nieuczciwy. Sprzedający kliknął w link przesłany przez oszusta i stracił blisko 19 000 złotych.

Wakacje dla większości z nas to czas zwolnienia tempa pracy, rozluźnienia i odpoczynku. Niestety są też tacy, którzy tego tempa nie zwalniają i wykorzystują nasze roztargnienie - to oszuści!

Internet bardzo ułatwia nam życie, załatwimy za jego pośrednictwem sprawy urzędowe, sprawdzimy niezbędne informacje czy korzystany z portali zakupowych. Niestety, im bardziej jesteśmy aktywni w „sieci” tym bardziej narażamy się na przestępcze działania oszustów. Przekonał się o tym 36 – letni mieszaniec w Kielc, który wystawił przedmiot na sprzedaż za pośrednictwem portalu ogłoszeniowego. Z pokrzywdzonym nawiązał kontakt kontrahent, który był zainteresowany zakupem. Aby sfinalizować zakup kupujący przesłał 36- lakowi za pośrednictwem popularnego, internetowego komunikatora link do zatwierdzenia płatności. Strona, na którą został przekierowany pokrzywdzony była łudząco podobna do strony jednej z firm kurierskich. Niestety po zalogowaniu się na stronę z otrzymanego linka, 36 – leni sprzedawca zorientował się, że z jego konta dokonano dwóch transakcji na kwotę blisko 19 000 zł.

Ku przestrodze:

  • zachowaj zasadę ograniczonego zaufania kupując przez Internet;
  • uważaj na linki szczególnie te przesyłane od osób obcych;
  • nie podawaj danych wrażliwych, numerów kont, loginów, kodów BLIK;
  • kupuj tylko od zaufanych sprzedających, którzy mają pozytywne oceny od innych kupujących.

Opr. MPK

Źródło: KMP w Kielcach

                            

Powrót na górę strony